02/10/2017 | Yazar: Yıldız Tar

Ankara’da Ayrımcılık Karşıtı Dersler’in sizin kampüsünüzde de olmasını isterseniz egitim@kaosgl.org adresine mail atmanız yeterli!

Ayrımcılık Karşıtı Dersler kampüsleri dönüştürmeye geliyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara’da Ayrımcılık Karşıtı Dersler’in sizin kampüsünüzde de olmasını isterseniz egitim@kaosgl.org adresine mail atmanız yeterli!

Kaos GL Derneği, “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” kapsamında birçok üniversitede öğrenci ve akademisyenle bir araya gelmeye devam ediyor.

Birçok meslek elemanına cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin doğru bilgilere ilk elden, öğrencilik hayatında ulaşma imkanı tanıyan Ayrımcılık Karşıtı Dersler, öğrencilerin alanında uzman kişilerle bir araya gelmesini de sağlıyor.

Araştırmalar dersin ayrımcılığın farkına varmada etkili olduğunu gösteriyor

Ezgi Toplu Demirtaş, Nazlı Büşra Akçabozan ve Zeynep Hatipoğlu Sümer’in 2014 Bahar döneminde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Eğitim Fakültesi’nin çeşitli bölümlerine kayıtlı ve zorunlu Rehberlik dersini alıp Ayrımcılık Karşıtı Dersler’e katılan öğrencilerle yaptığı araştırma sonuçları da derslerin birçok öğrencinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin algılarında hak temelli bir değişiklik yarattığını gösteriyor.

25. Ulusal Eğitim Bilimleri Kongresi'nde 2016 Nisan ayında sunulan “Ayrımcılık Karşıtı Ders: Öğretmen adaylarının cinsel yönelim olgusuna ilişkin görüşleri” araştırmasının sonuçları şöyle sıralanıyor:

*Öğretmen adayı olarak gelecekte LGBTİ öğrencilerinin olabileceğinin farkına varmışlardır.

*Öğretmen adaylarının LGBTİ bireylere/olgusuna yönelik tutum, inanç, önyargılarını sorgulamalarına katkıda bulunmuştur.

* Öğretmen adaylarının, LGBTİ bireylerin eğitimde/toplumda maruz kaldıkları ayrımcılığın farkına varma ve bunun önüne geçme konusunda bir değişim aracı olarak kullanılabilir.

Araştırmada derslere katılan öğrencilerden bazılarının görüşleri ise şöyle sıralanıyor:

“…bu konuda yanlış fikirleri ya da mitleri olan diğer kişilere, bu (LGBTİ) terimleri nasıl açıklayabileceğim hakkında fikir sahibi oldum.”

“…bütün insanların bu konudaki farkındalığının artırılması gerektiğini fark ettim. Din, sağlık ve eğitim gibi hizmetler sunan herkes kendi çalıştıkları yerlerde bu tür bireylerle karşılaşabilir. Bu nedenle, bu bireylerle sağlıklı ve iyi ilişkiler sürdürebilmek için hepimizin bu bireyleri nasıl ele alacağımızı bilmemiz gerektiğine inanıyorum.”

“Gey ve lezbiyen olmanın bir hastalık olduğunu ve tedavi edilebileceğini düşünürdüm. Ancak, bunun bir hastalık olmadığını ve tedavi edilemeyeceğini öğrendim.”

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendirecek olan Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunuyor.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen öğretim görevlileri de aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.

 


Etiketler: insan hakları, eğitim
nefret