14/03/2018 | Yazar: Yıldız Tar

​Ayta Sözeri, SİYAD’ın “en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü” kazandı.

Ayta Sözeri’ye en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ayta Sözeri, SİYAD’ın “en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü” kazandı.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödülleri Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki törenle sahiplerini buldu. Tiyatro ve sinema sanatçısı Nergis Öztürk’ün sunduğu törende ödüller sahiplerine teslim edildi.

Aile Arasında filmindeki rolüyle beğeni toplayan trans kadın sanatçı Ayta Sözeri, “en iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülünü kazandı. Sözeri, “Behiye Hala” rolüyle ödülü kazandığında gözyaşlarına hakim olamadı.

Bütün öteki meleklere adıyorum

Ayta Sözeri, hislerini KaosGL.org’a anlattı. “Gururluyum” diyen Sözeri, ödülü “bütün öteki meleklere ithaf ettiğini” söyledi. Sözeri; ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu, üretmeye, sahnelerde ve beyaz perdede var olmaya devam edeceğini belirtti.

Hem sanatçı hem hak savunucusu!

'Ulan İstanbul', 'Kayıp Şehir' ve 'Paramparça' gibi dizilerde rol alan başarılı oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri, LGBTİ+ hak savunuculuğu ile de biliniyor.

Bir dönem Pembe Hayat Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Sözeri, İstanbul'da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader için Meclis’te düzenlenen basın toplantısına katılmıştı. “Bizi en çok bu sessizlik ve toplumun iki yüzlü bakışıyla ürettiği nefret öldürüyor” diyerek LGBTİ'lerin ölümde bile ayrımcılık yaşadığına dikkat çekmişti.

Şarkıların hikayelerini anlatan bir oyuncu…

Sözeri, Pembe Hayat ve Kaos GL’nin hazırladığı “Translar Anlatıyor: Vardık, Varız, Varolacağız” kitabında ise sahneye çıkarken nasıl hissettiğine ilişkin sorusuna şöyle yanıt vermişti:

“Trans bir şarkıcı olduğun için sahneye ilk çıkarken hissettiğin şey o sesteki kalınlığı duyduklarında birbirleriyle konuşup konuşmayacakları endişesi oluyor. Çok fazla bağıra bağıra şarkı söylemeyi sevmiyorum zaten sesim güçlü. Ama o ilk pesleri okurken diyorum ki, “İşte şimdi gülüşecekler işte birbirlerine bakacaklar. Ama sonrasında nefes bile alamayacaklar. İkinci şarkıdan sonra ise hepsi benim olacak”.

“Şarkıların hikayelerini anlatıyordum. Herkes zannediyordu ki şarkının nasıl yazıldığını anlatacağım… Ama ben aslında şarkıların bendeki hikayelerini anlatıyordum. Yani ilk evden kovulduğumda bindiğim dolmuşta çalan şarkı, diyordum. Çünkü insanlara çok garip geliyordu. Şimdi bu “Ben de özledim ben de”yi niye okuyor, diye düşünüyorlar. Ama mesela o şarkı evden ilk kovulduğumda dolmuşta çalan şarkı olabiliyor. Ve o an o evden ayrılmam, sevdiklerimden uzaklaşıyor olmam, beni kabul etmemeleri, acaba ne yapacağım, nereye gideceğim, gidecek yerim yok, eyvah falan gibi şeyleri düşünürken dolmuşta bir şarkı çalıyor. Ben de o şarkıyı söylediğimde bendeki hikayesinden bahsediyorum. Seyircilere de bunu anlatıyordum. Bu hikayeleri anlatmak da oyunculuk gerektiriyor.”

50. SİYAD Ödülleri ve sahipleri şöyle:

EN İYİ FİLM Koca Dünya

EN İYİ YÖNETMEN Reha Erdem - Koca Dünya

AHMET ULUÇAY EN İYİ İLK FİLM Ceylan Özgün Özçelik - Kaygı

EN İYİ SENARYO Barış Bıçakçı, Pelin Esmer - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ KADIN OYUNCU Başak Köklükaya - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ ERKEK OYUNCU Aytaç Uşun - Sarı Sıcak

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU Ayta Sözeri - Aile Arasında

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU Yiğit Özşener - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ Florent Herry - Koca Dünya

EN İYİ MÜZİK Ekin Fil - Kaygı

EN İYİ KURGU Reha Erdem - Koca Dünya

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ Naz Erayda – Buğday

GIO FANTASTİK SİNEMA ÖDÜLÜ Genco / Ali Kemal Çınar

EN İYİ UZUN METRAJ BELGESEL FİLM Blue / Serhat Ünver

EN İYİ KISA METRAJ BELGESEL FİLM Görünmez Duvarlarım / Nurbanu Asena

EN İYİ KISA FİLM Kötü Kız / Ayçe Kartal

EN İYİ YABANCI FİLM Yaşamın Kıyısında / Manchester by the Sea

SİYAD ONUR ÖDÜLÜ Duygu Sağıroğlu

SİYAD ONUR ÖDÜLÜ Deniz Türkali

SİYAD EMEK ÖDÜLÜ İbrahim Enez

İlgili içerikler:

Aile Arasında

Aile Arasında: Yaktın sen beni!

Ayta Sözeri’nin klibini izlediniz mi biblolar?

 


Etiketler: kültür sanat
İstihdam