04/09/2014 | Yazar: Rosida Koyuncu

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Nefes LGBT aktivisti Atilla Bey Cavit: Herkes bilsin Azerbaycan’da İsa’ların intihar etmemesi için bir nefes var.

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Nefes LGBT aktivisti Atilla Bey Cavit: “Azerbaycan’da sivil toplum engelleniyor. İnsan hakları savunucuları tutsak. Ancak herkes bilsin Azerbaycan’da İsa’ların intihar etmemesi için bir nefes var.”
 
Azerbaycanlı LGBTİ oluşumu, Nefes LGBT aktivisti Atilla Bey Cavit, Uluslararası Lezbiyen ve Gey Derneği’nin (ILGA) davetlisi olarak bir haftalığına İstanbul’daydı. Bir hafta süresince Hêvî LGBTİ aktivistleriyle vakit geçiren Cavit, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne de katıldı.
 
Cavit ile Azerbaycan’daki insan hakları, siyaset ve LGBTİ politikası üzerine konuştuk. Hêvî LGBTİ’yi Azerbaycanlı LGBTİ aktivisti İsa Şahmarlı’nın yaşamına son vermesinin ardından tanıdığını belirten Cavit, “Azerbeycan’da sivil toplum örgütlerin gelişmesine karşı ciddi engeller var. Hükümet kendi otoritesinin sarsılmasını istemiyor. Sadece kendisine yakın sivil toplum örgütleri istiyor” dedi.
 
“137 insan hakları savunucusu tutsak”
Aralarında gazeteci, muhabir ve köşe yazarlarının da olduğu 137 insan hakları savunucusunun tutsak olduğunu belirten Cavit sözlerine şöyle devam etti:
 
“İnsan hakları savunucuları Azerbaycan’daki gerçekleri dile getirdikleri için hapse atıldılar. Yeni tutuklamaların da olabileceğini düşünüyorum. Bunlar içerisinde LGBTİ aktivistlerinin olmayacağını da söyleyemeyiz. Aldığımız duyumlara göre 25 kişilik bir liste var ve bunlar gözlem altında. Bu listedeki herkes her an tutuklanabilirler. Tutuklayacakları kişinin varsa eğer önce banka hesabı donduruluyor. Yurtdışına çıkış yasağı konulup tutuklandıktan sonra ise 3 ay içerisinde ceza veriliyor.”
 
“Uluslararası camia bizle ilişkilenmiyor”
Cavit, uluslararası insan hakları kurumlarının Azerbaycan’daki LGBTİ aktivistleri ile ilişkilenmemelerini de eleştirdi:
 
“Hükümetin Azerbaycan’ı pir u pak göstermesinden kaynaklı olarak insan hakları kurumları bizle ilişkilenmiyor. Azerbaycan’da hükümete yakın Cinsiyet ve Kalkınma adında bir dernek var mesela. Bu dernek Azerbaycan’da insan hakları ve LGBT’lere ilişkin bir sorun olmadığını söylüyor. Oysaki durum böyle değil.”
 
Cavit Nefes LGBT olarak, LGBTİ’lerin çalışma hayatı ve eğitimde yaşadıkları zoruluklara ilişkin iki anket çalışması yaptıklarını belirterek, Azerbaycan’daki aktivizmlerine ilişkin şunları kaydetti:
 
“Nefes demek yaşamak demektir. Nefes yaşamın belirtisidir. Azerbaycan’da nefes ismini kullanmamız oranın politik ortamıyla alakalı. Bu ismi İsa Şahmarlı yalarken oluşturmuştuk. Dernek değiliz. Nefes LGBT olarak Sungbayt şehrindeyiz. Azerbaycan’daki üçüncü büyük şehir. Bakü’de genel olarak kafelerde buluşuyoruz. Azerbaycan’da ilk defa LGBT Onur Yürüyüşü yaptık.”
 
“İsa’ların intihar etmemesi için bir nefes var”
Cavit, Avrupa Parlamentosu’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, LGBT haklarına ilişkin, “Dediğiniz ‘o’ insanlarla ilgili hiçbir sorun yok, sizin ülkede nasılsa bizim ülkede de durum böyledir” sözlerini hatırlatarak, “Bu sözler gerçeği yansıtmıyor” dedi.
 
Son olarak İsa Şahmarlı’yı konuştuk Cavit’le, İsa’nın Azerbaycan LGBT camiası için çok değerli birisi olduğunu vurgulayan Cavit, “Cesaretli bir arkadaştı çünkü herkes onun gibi Azerbaycan’da açıkça LGBT hak savunuculuğu yapamaz. Ailesinin onu terk etmesi ve toplumsal algının geliştirdiği nefret yüzünden arkadaşımız intihar etti. Herkes bilsin Azerbaycan’da İsa’ların intihar etmemesi için bir nefes var.” 

Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret