12/07/2021 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği’nin Yaşlılık Çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği Instagram canlı yayınında bu hafta Belgin Çelik konuk olacak.

“Balamoz Şugardır”ın gelecek konuğu Belgin Çelik Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği’nin Yaşlılık Çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği Instagram canlı yayınları devam ediyor.

Yaşlanmanın farklı açılardan ele alınacağı “Balamoz Şugardır” yayınlarının üçüncü konuğu ömrünü LGBTİ+, seks işçiliği ve hayvan hakları aktivizmine adamış Belgin Çelik olacak. 17 Mayıs Derneği’nin Yaşlılık Alan Koordinatörü Özge Gökpınar’ın sorularını cevaplayacak olan Çelik; Türkiye’deki LGBTİ+ aktivizminin dünü, bugünü, yarını ve kuşaklararası kesişimsellikler üzerine konuşacak.

13 Temmuz Salı akşamı saat 20:00’da 17 Mayıs Derneği’nin Instagram hesabından gerçekleştirilecek canlı yayının başlığı ise “Yaşsızlık Ömür Boyu” olacak.

17 Mayıs Derneği ve 40+ Lubunya İnisiyatifi’nin hem LGBTİ+ yaşlılığını konuşmayı hem de kuşaklar arası iletişimi güçlendirmeyi hedeflediği canlı yayınların ilk konuğu Seyhan Arman olmuştu. Arman, Yıldız Tar’ın sorularını cevaplamıştı.

“Balamoz Şugardır” canlı yayınlarının ikinci konuğu ise Berkant Çağlar olmuştı. Çağlar, 17 Mayıs Derneği’nden Sosyal Hizmet Uzmanı Rıza Yılmaz’ın sorularını yanıtlamıştı.

“Balamoz Şugardır” Projesi Hakkında

40+ Lubunya İnisiyatifi, 2019 yılında çalışmalarına başladı. “Yoksun Kalmamak, Yoksullaşmamak ve Yalnızlaşmamak için…” mottosuyla çalışmalarını sürdüren inisiyatif, 17 Mayıs Derneği çatısı altında LGBTİ+’ların korkularından biri olan yaşlanma, beraberinde yalnız kalma korkusunu yenmek için örgütleniyor ve mücadele ediyor.

17 Mayıs Derneği, bu bağlamda ‘Yaşlı LGBTİ+’lar: Türkiye’de ve Dünyadaki Durum’ raporunu yayınladı. ‘Yaşlı LGBTİ+’lar’ projesi kapsamında alanda bilgi üretmek ve yaşlı LGBTİ+ alanındaki çalışmalara yön vermek amaçlı bir dizi çevrimiçi etkinlikler düzenledi. Proje kapsamında elde edilen tüm bilgiler ‘Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler’ isimli bir kitapta yayınlandı.

Bu çalışmaların ardından 17 Mayıs Derneği 40+ Lubunya İnisiyatifi, Kaos GL işbirliği ve Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin destekleriyle “Balamoz Şugardır” diyerek bir dizi canlı yayın ve etkinliğe başlıyor. Seri boyunca yaşlanmak, hafıza, mekan, yaşlı LGBTİ+’ların yaşadıkları, LGBTİ+ hareketinin tarihi ve kuşaklararası iletişim başlıklarında canlı yayın ve yaşlı LGBTİ+’ları güçlendirme toplantıları yapılacak. Etkinlikler için takipte kalın!

 


Etiketler: yaşam
nefret