11/06/2020 | Yazar: Kaos GL

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesi hakkında basın açıklaması yayınlayan Ankara Barosu yöneticilerinden savunma istedi.

Başsavcılık Ankara Barosu yöneticilerinin savunmasını istedi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Anayasa’nın 10. ve 90. maddelerini hiçe sayarak, 24 Nisan 2020’deki hutbeyle Ramazan ayını LGBTİ+’lara nefret HIV ile yaşayanları hedef gösteren söylemleriyle açmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Nisan’da Diyanet’in nefret söylemlerine yönelik basın açıklaması yayınlayan Ankara Barosu hakkında “5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” iddiasıyla re’sen soruşturma başlatmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte gelen yaklaşık 60 şikayet dilekçesini birleştirerek bugün Ankara Barosu’ndan açıklama yapılması yönünde alınan yönetim kurulu kararının ıslak imzalı metnini istedi. 11 yöneticiden de yazılı savunma talep etti.

Habere göre yazılı savunma için baro yöneticilerine verilen 15 günlük sürenin sonunda savcılık kovuşturmaya gerek görürse, Adalet Bakanlığı’ndan izin talep edebilecek.

Ankara Barosu’nun açıklaması

Ankara Barosu’nun nefrete karşı çıkan ve temel hakları hatırlatan açıklamasının tam metni şöyleydi:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlık ve ibretle izledik.

“Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değeler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir.

“Aldığımız ibretse, anılan şahsın içinde bulunduğu takvim yılında yaşamasına rağmen bundan sekiz-dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak için insan onuruna karşı gösterdiği büyük direnişten kaynaklanmaktadır.

“Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır.

“Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”


Etiketler: insan hakları
nefret