16/09/2018 | Yazar:

Yürüyüş sırasında küçük bir homofobik grup da toplandı. Polis, grubun alana girmesine izin vermedi.

Belgrad Onur Yürüyüşü: Evet de! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Belgrad Onur Yürüyüşü, “Evet De” sloganıyla yapıldı. Yürüyüş sırasında küçük bir homofobik grup da toplandı. Polis, grubun alana girmesine izin vermedi.

Fotoğraf: Belgrad Pride Twitter hesabı

Belgrad Pride Komitesi ve Civil Rights Defenders tarafından düzenlenen Belgrad Onur Yürüyüşü bugün (16 Eylül) yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Onur Haftası’nın bu seneki “Evet De!” temasının yeniden vurgulandığı yürüyüşte, hükümetten trans geçiş sürecini tanıması, yasal partnerliği onaylaması, okul müfredatlarındaki ayrımcı içeriğin değiştirmesi ve nefret suçlarına karşı daha geniş önlemler alması talep edildi.

Ülkenin ilk açık lezbiyen başbakanı Ana Brnabic ve birçok bakan; ayrıca ABD, Fransa, Norveç büyükelçileri ile Sırbistan AB Delegasyonu Başkanı da yürüyüşe katıldı. Basının da büyük ilgi gösterdiği yürüyüşte polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Belgrad merkezde bulunan Slavija Meydanı ve çevresini güvenlik şeridiyle çeviren polis, yürüyüşe katılan kitle dışında kimseyi alana sokmadı.

Homofobik gruplar da toplandı

Yürüyüş sırasında yaklaşık 30 kişilik homofobik Ortodoks grup dini şarkılar ve haç işaretleriyle toplandı. Polis grubu alana yaklaştırmadı.

Kitle Civil Rights Defenders ofisinin önünden geçerken yan binadan nefret söylemi içeren bildiriler atıldı. Kağıtlarda “Sırbistan Onur Yürüyüşü yeri değildir” yazıyordu.

Bir başka binada ise bir kişi yine homofobik nefret söylemi barındıran bir pankart açtı ve Sırbistan bayrağı salladı.

Yürüyüş, Student Parkı’nda gerçekleştirilen konserle sona erdi.

Dünden bugüne belgrad Onur Yürüyüşü

2001 yılında düzenlenen ilk onur yürüyüşü sırasında sağ görüşlü gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılardan sonra şehirde on yıla yakın onur yürüyüşü organize edilemedi. Balkanlardaki LGBTİ+ örgütlerin de desteğiyle 2010’da kimsenin zarar görmediği kısmen “başarılı” geçen bir onur yürüyüşü gerçekleştirildi. Fakat Sırbistan Hükümeti “herhangi bir riskli duruma karşı güvenliği sağlayamama” gerekçesiyle ertesi 3 yıl boyunca onur yürüyüşlerini yasakladı.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde olan Sırbistan Hükümeti, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nden gelen uyarılar sonrası LGBTİ+ hakları konusundaki tutumunu hatırı sayılır şekilde değiştirdi. 2014 yılından günümüze Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Belgrad Onur Yürüyüşü de polis koruması eşliğinde ve artan bir katılımla sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam