13/09/2022 | Yazar: Özlem Şen

Sırbistan’da polis Cumhurbaşkanı Vučić’in “iptal olacak” dediği Avrupa Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Aktivistler, Onur Haftası açılışında konuşan Başbakan Brnabić’i protesto etti.

Belgrad’taki Avrupa Onur Yürüyüşü resmen de yasaklandı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in geçtiğimiz haftalarda “Avrupa Onur Yürüyüşü iptal edilecek ya da ertelenecek” açıklamasının ardından resmî yasak kararı da geldi.

Polis, Avrupa Onur Yürüyüşü’nü yasaklamak için mümkün olan son ana kadar bekleyerek, bugün (13 Ağustos) verdiği kararla yürüyüşü yasakladı.

Polisin 18’inde yapılacak yürüyüşü yasakladığı saatlerde, Başbakan Ana Brnabić haftanın açılış konferansında konuşuyordu.

LGBTİ+ aktivistleri, Belgrad'taki Avrupa Pride açılış konferansındaki konuşması öncesi Ana Brnabić'i protesto etti. Ülkede Onur Yürüyüşü'ne devlet engelini hatırlattı, “Pride istiyoruz” dedi.

Belgrad Pride, yasak kararını yargıya taşıyacaklarını duyurdu. EuroPride'ı düzenleyen Avrupa Onur Organizatörleri Birliği Başkanı Kristine Garina, kararı eleştirdi:

“Polis, EuroPride yürüyüşünü yasaklamak için mümkün olan son ana kadar bekledi. Belgrad'da daha önce onur yürüyüşü yasaklandığında, mahkeme kararı anayasaya aykırı buldu. EuroPride yürüyüşüne yönelik ilk yasağın yürürlükte kalmasına izin verilemez ve mahkemenin bu sefer de aynı tutumu sergileyeceğinden şüphem yok.”Etiketler: insan hakları, yaşam, dünyadan
İstihdam