23/09/2020 | Yazar: Kaos GL

23 Eylül Bi+seksüel Görünürlük Günü’nde, bi+seksüel dijital aktivizm alanı Bitopya’ya yakından bakıyoruz.

Bi+seksüel dijital aktivizm alanı: Bitopya Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Biseksüellerin ve bi+’ların silinmediği, görünmezleştirilmediği, dışlanmadığı bir evren hayaliyle yola çıkan bi+seksüel dijital aktivizm alanı Bitopya, 2019’un Aralık ayında Umut Erdem tarafından kuruldu.

Şemsiye bir kimlik ve var olma hali olarak tanımlanan biseksüellik ve bi+ politika konusunda önemli bir rehber ve geniş bir bilgi havuzu oluşturmayı, feminist ve queer bir bakış açısıyla biseksüellik ve bi+ politikayı Türkiye’deki LGBTİ+ hareketin gündemine sokmayı amaçlayan Bitopya, kuruluşundan bu yana dört yayın kategorisinden biri olan “Bi+ Politika” kategorisinde Türkçe dilinde 9, Türkçeye çeviri 29 içerik yayınladı. Alanın bir diğer kategorisi olan “Biseksüel Sağlığı” bölümünde; bi+seksüellerin maruz bırakıldığı önyargı, stres, ev içi şiddet ve damgalanmaya dair 9 metin erişilebilir durumda.

“Biseksüel Tarihi” isimli kategoride biseksüelliğin tarihini keşfetmek ve LGBTİ+ mücadelesinde bi+ aktivistlerin rolünü vurgulamak amacıyla tarihten kesitler sunan internet yayını Bi History’nin Türkçe çevirilerine ulaşmak mümkün.

“#StillBisexual (#HalaBiseksüel)” isimli son kategoride ise yazar ve aktivist Nicole Kristal’ın 2015’te hayata geçirdiği; biseksüellerin yönelimlerine dair çeşitli hikayelerini paylaştıkları kampanyanın Türkçe altyazılı deneyim aktarımı videolarına erişebilirsiniz.

Bitopya’nın arzusu

Türkiye’nin ilk öz-bi+seksüel bir dijital aktivizm alanı olma yolunda ilerleyen Bitopya kendi deyimiyle “İlkleri yaşatmayı umarken dominasyondan, tekelleşmeden uzak; dayanışmadan, bilgi paylaşımından, feminist ve queer etikten, bi+ politikanın devrimsel gücünden beslenmeyi arzuluyor. Monoseksizmi ve bifobiyi en büyük derdi kılarken şifasını birlikte bir yaşam alanı kurmakta görüyor ve sığınmacı/mülteci/göçmen ve yabancı düşmanlığıyla, transfobiyle, kadın düşmanlığıyla, cinsiyetçilikle, heteronormativiteyle, türcülükle ve ırkçılık/milliyetçilikle mücadele etmeyi en temel sorumluluğu olarak belliyor”.

Bitopya’yı buradan ziyaret edebilir; Facebook, Instagram ve Twitter profillerini takip edebilirsiniz.


Etiketler: medya
nefret