09/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nin Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası nasıl geçti?

“Bir arada durabildikçe şiddetsiz, homofobisiz bir dünya mümkün” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nin İkinci Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası nasıl geçti?

Çanakkale’de ilki 2015 yılında düzenlenen Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası bu yıl 4-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. Hafta’yı düzenleyen Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nden Gizem Karagöz ve Umut Güven etkinlikleri KaosGL.org’a değerlendirdi.

“Yeni insanlarla tanışmak hepimize iyi hissettirdi”

Gizem Karagöz hafta boyu gerçekleşen atölye ve eğitimlere beklentilerinin üzerinde bir katılım olduğuna dikkat çekti. Karagöz, “Tahminimizin üzerinde bir katılım vardı bu sebeple yeni insanlarla tanıştık, bir araya geldik. Bu inanılmaz iyi hissettirdi. Ayrıca etkinlikleri düzenlerken ve Hafta boyunca herhangi bir fobik söyleme maruz kalmadık. Bu da oldukça motive edici oldu, mutlu etti” dedi.

“Böyle buluşmalara ihtiyacımız var”

İnisiyatif’ten Umut Güven ise etkinliklerin “Yaşadığımız ülkenin şartlarından olsa gerek dört bir yanımız yasaklarla engellerle çevriliyken bu tür buluşmalara ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu hatırladık. Şiddetsiz, homofobisiz, transfobisiz bir dünyya mümkün bizler bir arada durabildikçe” dedi.

Güven düzenledikleri etkinliklere kentin çok farklı kesimlerinden katılım olduğuna şu sözlerle dikkat çekti:

“Çanakkale’de daha önce ulaşamadığımız kişilere ulaştık. Türkiye’nin dört bir tarafından aktivistler geldi. İnandığımız güzel günler adına çok güzel etkinliklerde çok güzel paylaşımlarda bulunduk. Tüm engellere inat daha çok bir araya geleceğiz biliyoruz ve her yerde olmaya devam edeceğiz.”

İlk etkinlik Ayrımcılık Karşıtı Atölye

Ece Ayhan Kültür Evi’nde gerçekleşen Ayrımcılık Karşıtı Atölye kapsamında psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencilerinin yanı sıra yerelde çalışan dernekler ve aktivistlerle bir araya gelindi.

İlk günün akşamı Yalı Han’da gerçekleşen Queerz Night’da ise LGBTİ tarihinden kültür sanata dek birçok farklı konuda sorular yer aldı. Queerz Night, kondom dağıtımı ile sona erdi.

“Medyanın doğru kelimeler kullanması gerekiyor”

Etkinliğin üçüncü günü olan 6 Nisan Cuma günü gerçekleşen Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik Eğitimi’ni, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden Şehlem Kaçar verdi.

Kaçar, “Medya çoğunlukla bizim kırmaya ve dönüştürmeye çalıştığımız dili destekliyor ve hayatta kalanları ‘kurban’, ‘çaresiz’, ‘savunmasız’ gibi sıfatlarla tanımlıyor” dedi ve kullanılması gereken ‘doğru kelimelere’ değindi.

 “Kültürel ve yapısal şiddet ortadan kalkmalı”

Etkinliğin hafta sonu programı Yalı Hanı’nda Şiddetsizlik Merkezi’nden Umut Avcı ve Tolga Kızılay’ın “Şiddetsizliği Anlamak ve Şiddetsizliğe Giriş” eğitimi ile başladı. Eğitimde Umut Avcı, Johan Galtung’un şiddet üçgeni teorisine değindi. Avcı, kültürel ve yapısal şiddet engellenmediğinde doğrudan şiddetin ortadan kalkmayacağına dikkat çekti.

Tolga Kızılay ise ‘şiddetsiz eylem’den bahsetti. Eğitim çeşitli şiddetsizlik antrenmanlarıyla sürdü ve aktif şiddetsizliğin yedi ilkesinin anlatımı ile son buldu.

“Şiddetsizliği Anlamak ve Şiddetsizliğe Giriş” eğitiminin ardından Queer Parti Gergedan Bar’da gerçekleşti.

“Mizah muhalif olma sorumluluğunu taşır”

Etkinliğin son günü Kaos GL Derneği'nden Aslı Alpar’ın queer mizah atölyesi ve Esra Yurttut’un kontak doğaçlama dans atölyesi etkinlikleri ile sona erdi.

Ece Ayhan Evi’nde gerçekleşen etkinlikte Alpar, mizahın muhalif olma sorumluluğunu ve bu çerçevede cinsiyetçi ve heteroseksist komiğin aidiyetinden bahsetti. Cinsiyetçi ve heteroseksist karikatürler katılımcılar tarafından yeniden uyarlandı.

“Kontak doğaçlama beden farkındalığını ve aramızdaki iletişimi güçlendirir”

Yalı Hanı’nda gerçekleşen Kontak Doğaçlama Dans Atölyesinde ise Esra Yurttut katılımcılara Kontak Doğaçlama hakkında bilgi verdi.

Yurttut, “Başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak hareketimizi sürdürmeye çalışırız. Bu bize iletişimi sürdürmeye, farklı bedenleri kabullenmeye ve onlarla bir bağ kurmayı öğretiyor” ifadelerini kullandı. 

İlgili haberler:

“Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası” bağları güçlendiriyor

Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası’nda bugün seramik atölyesi var

 


Etiketler: yaşam
Nefret