09/08/2022 | Yazar: Kaos GL

Genç LGBTİ+ Derneği, Hornet üzerinden dolandırıcılığın arttığını bildirdi: LGBTİ+’lar kriminalize edildikçe, dolandırıcılar LGBTİ+’ları hedefliyor.

Bir dijital şiddet örneği: Hornette dolandırıcılık Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, LGBTİ+’lara dijital şiddete ilişkin bir araştırmaya başladı. Dernek; internet ve sosyal medyada LGBTİ+’ları ve LGBTİ+ örgütlerini hedef alan şiddet, nefret söylemi, hedef gösterme ve sansürün etkilerini araştıracak.

Dernek, araştırmayla eş zamanlı #SanaldaEşitlik kampanyası da başlattı. Önümüzdeki aylarda dijital şiddete ilişkin materyaller paylaşarak farkındalık yaratmayı amaçlayan derneğin dördüncü paylaşımı: Bir dijital şiddet örneği.

LGBTİ+’lar kriminalize edildikçe, dolandırıcılar LGBTİ+’ları hedefliyor

Genç LGBTİ+ Derneği, Hornet üzerinden dolandırıcılığın arttığını bildirdi: İletişim kurduğu kişilerin numarasını alan dolandırıcı WhatsApp uygulaması üzerinden nude fotoğraflar talep ediyor sonra da geçmiş mesajları silip bu fotoğraflar üzerinden kişiler hakkında şikâyetçi oluyor. Kişi uzlaştırma sürecinde avukatı aracılığıyla mağdurlardan para talep edip davayı geri çekme teklifinde bulunuyor.

LGBTİ+’lara dijital şiddet araştırması

LGBTİ+’lara dijital şiddete ilişkin ilk araştırma olan çalışma kapsamında LGBTİ+ aktivistleri ile derinlemesine mülakatlar yapılacak. Mülakatların yanı sıra, LGBTİ+ örgütleri ve dijital şiddet alanında çalışanlarla da odak grup görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Dernek, LGBTİ+’ların maruz bırakıldıkları şiddet, nefret ve sansürü bildirebilmeleri için çevrimiçi bir anket de başlattı.

Ankete ulaşmak için tıklayın!

Araştırma sonuçları rapor olarak yayınlanacak. Ankette, internette dijital şiddetin sıklığı, boyutu, failleri ve LGBTİ+’lara etkisinin yanı sıra şiddetin türüne ilişkin detaylı sorular yer alıyor. Ankette ayrıca dijital şiddete karşı mücadele yöntemleri de soruluyor.

 


Etiketler: medya, dijital şiddet
nefret