08/11/2022 | Yazar: Yıldız Tar

Trans Cinayetlerini İzleme; bir yılda en az 327 trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bir yılda en az 327 trans öldürüldü! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görsel: Arel Talu / KaosGL.org için stok görsel

Transgender Avrupa, 20 Kasım Uluslararası Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü öncesi’nde trans cinayetleri rakamlarını paylaştı.

1 Ekim 2021 ile 30 Eylül 2022 arasında 327 trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişi öldürüldü. 222 vakayla Latin Amerika ve Karayipler, cinayetlerin çoğunu en çok bildirildiği bölge olmaya devam ediyor.

Bu yıl ilk kez Estonya ve İsviçre'den vakalar bildirildi. Mağdurlar göçmen siyah trans kadınlardı. İkisi de kendi evlerinde bıçaklanarak öldürüldü.

Dünya genelinde öldürülen transların yüzde 95'i trans kadındı. Öldürülen ve mesleği belli olan transların yarısı seks işçisiydi. Avrupa'da öldürüldüğü bildirilen transların yüzde 36'sı göçmendi. Cinayetlerin yüzde 35'i sokakta, yüzde 27'si transların kendi evinde işlendi.

Transgender Avrupa, verilerin gerçeğin sadece küçük bir bölümü olduğunu vurguluyor:

Veriler, kadın düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve orospu düşmanlığının kesişimleri söz konusu olduğunda endişe verici bir küresel eğilime işaret etmeye devam ediyor ve kurbanların çoğu siyah ve göçmen trans kadınlar ve trans seks işçileri. Latin Amerika ve Karayipler'den gelen çok sayıda cinayet raporu, önemli ölçüde yerleşik izleme sistemlerinin varlığına bağlanabilir ve bunların gerçekleştiği belirli sosyal, politik, ekonomik ve tarihsel bağlamlarda anlaşılmalıdır.

Bu rakamlar sahadaki gerçekliğe sadece küçük bir bakış. Verilerin çoğu, izlemeyi yürüten güçlü bir trans ve LGBTIQ örgütleri ağına sahip ülkelerden geldi. Çoğu vaka bildirilmemeye devam ediyor ve rapor edildiğinde ise çok az ilgi görüyor.


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, çalışma hayatı, dünyadan
İstihdam