02/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nden Umut Güven, “Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası”nı KaosGL.org’a anlattı.

“Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası” bağları güçlendiriyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nden Umut Güven, “Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası”nı KaosGL.org’a anlattı.

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi’nden Umut Güven, 4-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan “Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası”nı KaosGL.org’a anlattı.

Umut Güven, “Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası” etkinlikleri ile yereldeki bağları güçlendirmeyi ve homofobiye, transfobiye karşı farkındalığı arttırmayı umduklarını söylüyor.

“İlki 2016’da gerçekleşti”

Bu Hafta’yı düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?

İki sene önce 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Hafta için ne yapabiliriz diye düşünürken bu festival fikri ortaya çıktı. Yine birçok şehirde etkinliklerin, yürüyüşlerin bir şekilde yasaklandığı ya da engellendiği günlerdi. Çanakkale gibi küçük bir şehirde de LGBTİ+ farkındalığına dair etkinlikler zincirinin büyük etki yaratacağına inanarak ilk “Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası”nı hayata geçirmiş olduk. Haftanın ismine de isyanımızı yerleştirdik.

İlk yıl nasıldı?

Gerçekten çok güzel geri dönüşler aldığımız ve birçok etkiye neden olduğunu gördüğümüz bir haftaydı.

“Farklı kentlerden LGBTİ aktivistleri Çanakkale’de ağırlayacağız”

Bu yıl katılımcıları neler bekliyor?

Bu yıl etkinlik içeriklerini daha da geliştirdik, Sivil Düşün AB Programı’nın da desteği ile yeniden Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası’nı düzenleyebildik. Türkiye’nin farklı illerinden LGBTİ+ örgütlerinin de katılacağı haftada birçok kapasite geliştirme eğitimi olacak. Cinsel şiddet, şiddetsizlik ve mizahtaki cinsiyet odaklı hak ihlallerine değineceğimiz eğitimlere İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Bursa ve Eskişehir’den LGBTİ+ aktivistleri gelecek. Bu bizim için gerçekten çok değerli.

“Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası” neyi amaçlıyor?

Boğazımıza Kadar Homofobi Haftası sayesinde Çanakkale yereldeki örgütlenmeler ve oluşumlar arasındaki bağı kuvvetlendirmek de önemli kazanımlarımızdan biri. Etkinlik haftası sayesinde birçok farklı oluşum homofobi ve transfobiye dur demek için aynı platformda bir araya geliyor. Böylece elimizden geldiğince farklı bir kitleye sesimizi duyurmayı umut ediyoruz.

“Partiler konusunda hemen ortaklaştık”

Programı nasıl oluşturdunuz?

Haftanın programını oluşturmak sanırım en zorlandığımız işlerden biriydi. Çünkü etkinlik çeşitliliğini sağlamak, tekrara düşmemek ve elimizden geldiğince farklı kitleye hitap etmesini sağlamak öngörülemeyen bir zorluğa sahip olabiliyor. Tabi ki bir lubun haftasının olmazsa olmazı partiyi programa yerleştirmek herkesin ortaklaşabildiği ilk etkinlik oldu. Sonrasında eğitimlerin yanı sıra doğaçlama dans atölyelerinden bol gullümlü seramik atölyelerine uzanan bir tasarım oluşturduk. Şimdiden çok heyecanlıyız!

Programın tamamına ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
Nefret