26/08/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Brezilya’da LGBTİ+ yaşlıların hakları için çalışan dernek EternamenteSOU, ülkenin güneyindeki ilk LGBTİ+ huzurevini açıyor.

Brezilya’nın güneyindeki ilk LGBTİ+ huzurevi açılıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Brezilya’da 2017 yılından beri LGBTİ+ yaşlıların hakları için çalışan kar amacı gütmeyen dernek EternamenteSOU, ülkenin güneyindeki ilk LGBTİ+ huzurevini açıyor.

Dernek, Brezilya’nın Florianópolis şehrindeki huzurevini 29 Ağustos Cumartesi günü koronavirüse karşı alınan tedbirler nedeniyle online bir törenle açacak. Açılışı derneğin sosyal medya hesabından canlı izlemek mümkün.

LGBTİ+’lar için ayrı bir huzurevi açılması dünyada LGBTİ+ hareketinin tartışmalı konularından. Florianópolis'teki merkezin koordinatörü Celso Rabetti, bu tartışmalar kapsamında “Özellikle yaşlı LGBTİ+’lara karşı hâlâ çok fazla önyargı var” diyor.

Ülkede 2019’da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun ilk icratı da Kadın, Aile ve İnsan Hakları Bakanlığı’nın insan hakları yönetmeliğinde korunması gereken gruplar listesinden LGBTİ+’ları çıkarmak olmuştu.

Huzurevinde ücretsiz ruh sağlığı hizmeti

Huzurevi’nde ücretsiz ruh sağlığı hizmeti verilecek ayrıca ihtiyaç halinde hukuki danışmanlık da verilecek. Huzurevinin sosyal etkinlikleri ise koro atölyeleri, söyleşiler ve farkındalık etkinlikleri gibi bir dizi şeklinde planlandı.

 

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret