16/03/2018 | Yazar:

Brezilyalı LGBTİ aktivisti Marielle Franco, arabadan ateş açılarak öldürüldü.

Brezilya’da lezbiyen aktivist suikaste uğradı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Brezilyalı LGBTİ aktivisti Marielle Franco, arabadan ateş açılarak öldürüldü.

38 yaşındaki Brezilyalı LGBTİ aktivisti Marielle Franco siyah kadınların güçlendirilmesiyle ilgili bir etkinlikten dönerken evinin önünde arabasına ateş açıldı. Rio de Janeiro’nun en tanınmış politik aktivistlerinden olan Franco’nun aracına açılan ateş sonucu Franco ve arabanın şoförü hayatını kaybetti; Franco’nun basın sözcüsü ise yaralı olarak kurtuldu.

Marielle Franco kimdir?

Kendisi de Rio’nun gecekondu mahallelerinden gelen Marielle Franco, lezbiyen ve siyah kimliğiyle dezavantajlı ve hakkından mahrum edilmiş gruplar adına birçok çalışma yürütüyordu. Aynı zamanda LGBTİ savunuculuğu konusunda da çalışmalar yürüten Franco, lezbiyen görünürlüğü günü ile ilgili çalışmalar başlatmıştı.

Rio’da özellikle de gecekondu mahallelerindeki polis şiddeti ve federal askeri müdahaleleri sıklıkla eleştiren Franco, 2016 yılında 51 müsteşar arasından en yüksek beşinci oyu alarak Rio de Janeiro İnsan Hakları Komisyonu’na seçilmişti. Ayrıca bir Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL) üyesi olarak azınlık gruplar için bir umut sembolü olarak anılıyordu.

Franco suikastının ardından konuşan Af Örgütü Brezilya direktörü Jurema Werneck, “Bu gerçekten kan donduran bir gelişme ve Brezilya’da insan hakları savunucularının nasıl tehlikelerle karşı karşıya olduğunun da açık bir örneği. Rio de Janeiro İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak Marielle, gecekondu mahallelerindeki gençlerin, siyahi kadınların ve diğer ötekileştirilmiş grupların haklarını canla başla savunuyordu” dedi.

İnsan Hakları komisyonunda, federal müdahaleler ve polis şiddetini raporlayan Franco’nun bu konuyla ilgili birçok başka fikri ve planları olduğu da biliniyordu. Fairfax Media’nın haberine göre, Franco cinayetinin yaptığı çalışmalardan ötürü politik bir suikast olduğu iddia edildi. Franco’nun cenazesine binlerce kişi katıldı ve cenaze sonrası da ülkedeki LGBTİlerin ve insan hakları aktivistlerinin durumuna ilişkin protestolar düzenlendi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret