16/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Britanya İşçi Partisi LGBT+ Grubu, Türkiye Büyükelçisine mektup yazdı.

Britanya İşçi Partisi’nden İstanbul Onur Yürüyüşü ile dayanışma Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Britanya İşçi Partisi LGBT+ Grubu, Türkiye Büyükelçisine mektup yazarak İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı ve yasakların endişe verici olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık İşçi Partisi LGBT+ Grubu, Türkiye Büyükelçisi Abdurrahman Bilgip’e Türkiye’deki LGBTİ+ yasaklarına ilişkin mektup yazdı.

İşçi Partisi’nden milletvekillerinin imzası ile Büyükelçi’ye gönderilen mektupta İstanbul Onur Yürüyüşü’nün bu sene dördüncü kez engellenmesini eleştiriliyor.

İstanbul valisinin her yıl şehirde düzenlenen Onur Yürüyüşü’nü üst üste dördüncü kez yasaklama kararının büyük hayal kırıklığı yarattığını belirten vekiller şöyle devam etti:

“LGBTİ+ vatandaşların hakları kasıtlı olarak tehlikeye atıldı”

“Bu karar yalnızca (sizin de evrensel bir hak olması gerektiğine katılacağınıza emin olduğum) toplanma özgürlüğünün hayret verici biçimde ihlal edilmesi demek değil, bize göre aynı zamanda şehirdeki LGBTİ+ vatandaşlara karşı korkutucu ve menfur bir resmi tutum sergilendiği anlamına geliyor. 

“Resmi iptale karşın etkinliği düzenleyenlere basın açıklaması okumalarında izin verildi, fakat göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle donanmış çevik kuvvet polislerinin açıklama okunduktan sonra ortamı terk etmek istemeyenleri dağıtmasını görmekten dehşete düştük. Bu eylemlerin büyük ölçüde orantısız olduğunu, LGBTİ+ vatandaşların hayatlarını kasıtlı olarak tehlikeye attığını ve hükümetinizin uluslararası duruşunu ve itibarını doğrudan etkilediğini düşünüyoruz. Ankara valisinin Kasım ayında şehirdeki tüm LGBTİ+ etkinliklerine tümden getirdiği yasaktan da bildiğiniz üzere, bu durum Türkiye’de yalnızca buraya özgü değil.”

“Güvenlik bahanesini endişe verici buluyoruz”

Vekiller, LGBTİ+ toplumuna karşı yapılan ayrımcılıkların toplum düzenini koruma gerekleri veya güvenlik endişeleri gerekçe gösterilerek mazur gösterilmesinin endişe verici olduğunu vurguladı. “Mümkün olan en güçlü ifadelerle bu bahanelere olan itirazımızı dile getiriyoruz. Toplumun, vatandaşlarının kim olduklarını ifade etme özgürlüğü olduğunda daha güçlü ve daha güvenli olduğuna inanıyoruz. Bunu ihlal edecek herhangi bir hükümetin herhangi bir girişimine de meydan okunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Ülke genelindeki LGBTİ+ yasakları kaldırılsın”

Mektubun devamı ise şöyle:

“Hal böyleyken, neden İstanbul’da çevik kuvvet polislerinin barışçıl göstericilerle savaşmak için sevk edildiğini, LGBTİ+ kişilerin haklarının korunduğundan emin olmak için hükümetin hangi adımları attığını açıklarsanız minnettar olacağız. Aynı şekilde, ülke çapında LGBTİ+ etkinliklere uygulanan tüm yasakların kaldırılması için temsilde bulunmanızı rica ediyoruz.

“Türkiye’nin, olgun ve uygun kaynaklara sahip hükümet müdahaleleri gerektiren kendine özgü güvenlik kaygıları olduğunu biliyoruz; fakat bu, Türkiye'deki LGBTİ+ haklarının korunmasının öneminin ve güvenlik hizmetlerinin, baskıcı politikalar uygulamak için değil kamu yararına kullanılmasının altını çizmektedir. 

“Siz de uygun görürseniz bu konuları daha derinlemesine tartışmaktan memnuniyet duyarız. O yüzden bu konulara daha yakından bakmak için grubumuz ile görüşmek üzere resmi bir davet gönderiyoruz. Cevabınızı dört gözle bekliyoruz.”

İlgili haber:

Dakika dakika İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam