22/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Butch mısın, gold star mısın, yastıkların kraliçe misin? Tüm yanıtlar bu sözlükte.

Bu sözlüğü hatırlar mısın? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Butch mısın, gold star mısın, yastıkların kraliçe misin? Tüm yanıtlar bu sözlükte.

KaosGL.org 2015 yılında Türk Dil Kurumu'nun internet sitesinde "müsait" kelimesinin karşılığı olarak "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen kadın" cümlesine yer vermesinin ardından bir mini sözlük yayınlamıştı.

“Butch’la lipstick’in aynı lezbiyen olmadığını biliyoruz. TDK’yı göreve davet ediyoruz” diyerek yayınlanan mini sözlüğü hatırlatmak istedik. İşte o sözlükten tadımlık kelimeler…

Bulldyke: But dyke. Of of! Dyke lezbiyenlerin en masküleni. Höt!

Butch: Ağır abi lezbiyen. Okunduğu gibi buç yazsak mı artık? Ne dersiniz? Hı?

Chapstick lesbian: Dudak nemlendiricisi lezbiyeni. Ne stud, ne femme tanımına uymayan, ortalarda bir yerdeki lezbiyen şahıs. Ruj yerine dudak nemlendiricisi kullanıyor, anlayın işte!

Gold star: Altınyıldız. Eline erkek eli değmemiş lezbiyen. 

Pillow queen:  Yastık kraliçesi. Yatakta “Rabbena, hep bana” diyen, eli armut toplayan hatun kişi. Kendine orgazmik, nolcak!

*Muhabir notu: TDK’nın internet sitesinde “sevici” kelimesi “Kendi cinsinden kimselerle cinsel ilişkide bulunan kadın, ablacı, lezbiyen” olarak yer alıyor. Aynı sitede yer alan “Yaren kullanmak” benim favorim. O da şöyle açıklanıyor: “Kadın, kendine sevici eş bulmak” olarak açıklanmış.

Büyük Lezbiyen Sözlüğü, ilk olarak Kaos GL Dergisi’nin “Lezbiyenizm” dosya konulu Mart-Nisan 2015 sayısında yayınlanmıştır. 

İlgili haber:

TDK’yı seviciler bassın!


Etiketler: yaşam
İstihdam