14/04/2016 | Yazar: Kaos GL

Akademisyen ve gazetecilerin 22 Nisan’da Çağlayan’da görülecek duruşması öncesi Metris Üniversitesi’nden kampanya: #KalemlereÖzgürlük

Çağlayan’daki adalet şöleni öncesi: #KalemlereÖzgürlük Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Akademisyen ve gazetecilerin 22 Nisan’da Çağlayan’da görülecek duruşması öncesi Metris Üniversitesi’nden kampanya: #KalemlereÖzgürlük

Çağlayan’da 22 Nisan’da dört akademisyen ve iki gazetecinin davası öncesi sosyal medyada #KalemlereÖzgürlük kampanyası başladı.

Kampanya kapsamında #KalemlereÖzgürlük / #RaiseYourPenForFreedom hashtagleri ile sosyal medyada fotoğraflar paylaşılıyor.

Akademisyenlerin tutuklanmasının ardından kurulan Metris Üniversitesi’nin (MetrU) çağrısına akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı katılıyor.

22 Nisan’da tutuklanan barış akademisyenleri Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ilk kez hakim karşısına çıkacak. Aynı gün Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün duruşması da olacak.

Neden MetrU?

“50.000 metrekare alana sahip modern kampüsüyle eğitime başlayan üniversitemiz, kısa sürede genişleyerek birçok fakülte ve bölümle öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunar hale gelmiştir.”

Metris Üniversitesi akademisyenlerin tutuklanmasına tepki olarak kurulan bir facebook ve twitter sayfası. Üniversite, mizahi bir dille ifade özgürlüğünün baskılanmasını eleştiriyor:

“MetrU, çünkü gündelik hayatın patırtısı gürültüsüyle uğraşmadan, dikkatinizi dağıtacak ortamlardan uzak, uyku düzenine sirayet edilen sağlıklı bir ortam! MetrU, çünkü mecburi yatılı sistemimizle, ev kirası, yurt sırası dertlerine son!

MetrU, çünkü her geçen gün hızla genişleyen bir akademik kadro! (-Şu anda Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden 2000’i aşkın akademisyeni kadromuza katma çalışmamız son sürat devam ediyor.”

İlgili haber:

Metris Üniversitesi’ni duydunuz mu?


Etiketler: yaşam
Nefret