23/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Chelsea Manning: “10 yıllık hapishane, açlık grevi ve sigorta şirketi gibi olumsuzluklara rağmen mücadelemin sonunda nihayet bu hafta ameliyat olabildim.”

Chelsea Manning beden uyum operasyonu geçirdi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Chelsea Manning: “10 yıllık hapishane, açlık grevi ve sigorta şirketi gibi olumsuzluklara rağmen mücadelemin sonunda nihayet bu hafta ameliyat olabildim.”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusuna ait gizli belgeleri, Wikileaks aracılığıyla sızdırdığı suçlamasıyla 2010-2017 yıllarında askeri cezaevinde tutulan ve cezaevinde trans geçiş sürecine başlayan Chelsea Manning beden uyum operasyonu geçirdi.

Chelsea Manning gelişmeyi Twitter hesabından duyurdu. Paylaşımında “10 yıllık hapishane, açlık grevi ve sigorta şirketi gibi olumsuzluklara rağmen mücadelemin sonunda nihayet bu hafta ameliyat olabildim” diyen Manning’in paylaşımı çok sayıda beğeni ve tebrik mesajları aldı.

Trans geçiş sürecine cezaevinde başlamıştı

Trans geçiş sürecine cezaevinde başlayan Chelsea Manning, hükümlü olduğu süre boyunca, erkeklerin gözaltı merkezlerinde kalmış ve trans bir kadın olarak hukuki mücadelesinin sonunda ihtiyaç duyduğu hormonları alma hakkını kazanmış ancak yine de erkek standart saç uzunluğu ve kıyafet kurallarına tabi tutulmuştu.

Manning ABD Başkanı Barack Obama tarafından “başkanlık özel yetkisi” ile affedilerek geçen yıl 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün’de serbest bırakılmıştı.

İlgili haberler:

Er Manning: ‘Ben Bir Kadınım’

Manning: ‘İlk defa Chelsea olarak kendim için bir gelecek görüyorum’

Trans mahkum Chelsea Manning serbest!


Etiketler: yaşam, dünyadan