28/11/2019 | Yazar: Kaos GL

29. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde yaptığı oryantal dans gösterisinin ardından hedef gösterilen trans kadın ile ilgili basın açıklaması yayınlandı.

“Cinsiyetçi, trans-homofobik saldırılara karşı Ecem ve YDG'nin yanındayız” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Filmmor, Hevi LGBTİ, Lambdaistanbul LGBTİ+ ve Yeni Demokrat Kadın; 29. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde yaptığı oryantal dans gösterisinin ardından hedef gösterilen trans kadın dansçının hedef gösterilmesinin ardından basın açıklaması yayınladı. Örgütler, “saldırılar açık olarak tacizdir” dedi:

“Yeni Demokratik Gençlik’in 23 Kasım’da gerçekleştirdiği 29. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde çeşitli sanat dallarında yarışma düzenlenirken, konuk sanatçıların katılımıyla konserler ve çeşitli performanslar da sergilendi.”

“Bu yılki Festivalde katılımcılar tarafından ağırlıklı olarak kadın özgürlük mücadelesi öne çıkarılırken sahnelenen birçok performansta da bu mücadele işlendi. Bu çerçevede festivale konuk olarak katılan bir trans kadın arkadaşımız oryantal dans gösterisi yaptı.”

“Bu dans gösterisinin ardından, gösteriyi sunan trans kadın arkadaşımız ve YDG’ye yönelik özellikle sosyal medya üzerinden homofobik, transfobik, erkek egemen ‘ahlak ve değerler’ bahane edilerek adeta bir linç kampanyası yürütüldü/yürütülmekte.”

“Sosyal medya üzerinden anonim hesaplar üzerinden yapılan siber zorbalık, kadın mücadelesinin politik belirlemelerini kendi erk’ini meşrulaştırmak için araç olarak kullanmaya çalışan, YDG ve trans kadın arkadaşımızı hedef alan bu saldırılar açık olarak tacizdir.”

“Hayatın her yerine sirayet etmiş olan patriarkanın bir ürünü olan bu saldırılara karşı trans kadın arkadaşımızı ve YDG’yi sahipleniyoruz.”


Etiketler: yaşam
bülten