15/12/2017 | Yazar: Kaos GL

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin ‘Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor’ projesinin ilk toplantısı gerçekleşti.

Çocuk evlilikleriyle mücadele için buluştular Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesinin ilk toplantısı gerçekleşti.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesinin ilk toplantısı 29 Kasım’da; 37 kamu kurumu, sivil toplum örgütü ve üniversiteden hukuk, tıp, eğitim, medya, din, toplumsal cinsiyet, spor, yerel yönetimler, kadınlara yönelik şiddet, çocuk adalet sistemi, insanı yardım, mülteciler gibi çok çeşitli alanlardan 53 uzmanı buluşturdu.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği bünyesinde kurulan Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nin, Küresel Kadın Fonu destekli “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesi geçen ay başladı. Proje, derneğin uzun yıllardır yürütmekte olduğu ve bu yıl yeni stratejiler ve ortaklıklarla güçlendirdiği Çocuk Evlilikleriyle Mücadele programının bir parçası.

Proje Ortadoğu coğrafyasında erken/zorla evliliklerin önlenmesi için hazırlandı

Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi ve kız çocukların güçlenmesi için 2009 yılından beri çok yönlü bir savunuculuk ve iletişim faaliyeti yürüten Uçan Süpürge Derneği, bu çalışmaları 2018 yılı itibariyle bir adım öteye taşımak üzere plan ve programlar geliştirdi. Bu kapsamda, bir kısmı Ürdün’de yürütülecek olan, Ortadoğu coğrafyasında erken/zorla evliliklerin önlenmesi için yapılan çalışmalara ve işbirliği olanaklarına odaklanan bu projeyi hazırladı.

Projede ilk olarak bir Arama Toplantısı yapıldı. Toplantı kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerini bir araya getirdi.

"Kamu-sivil toplum diyaloğunu güçlenmeli"

Toplantı; çocuk evliliklerinin önlenmesine yönelik çabaların hedefe ulaşabilmesi için kamu-sivil toplum diyaloğunu güçlendirmeyi, uzmanlık ve tanıklıkları paylaşarak bu sorunun çözümünü kolaylaştırmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlıyordu.

Ülkemizde son yıllarda çocuk evliliklerinin önlenmesi için kamu kurumlarında yapılan çalışmalar, eylem planları, projeler, sivil toplum örgütlerinin örnek çalışmaları ve saha gözlemleri bu toplantının çerçevesini oluşturdu.

Kimler katıldı?

Toplantıya katılanlar arasında; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kamu kurumları da vardı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Birleşmiş Milletler’in UNICEF, UNRCO, UNHCR, UNFPA gibi kurumları toplantıya kalabalık bir ekiple geldi ve aktif katılım sağladı. Altı üniversiteden akademisyenler de bu buluşmaya uzmanlıklarıyla katkı verdi. Roman Hakları Forumu’ndan Kadınlar için Hukuki Destek Merkezi’ne, Kalkınma Atölyesi Kooperatifi’nden Çankaya Belediyesi’ne pek çok uzmanın çocuk evlilikleriyle mücadele için bir araya geldiği toplantı, katılımcıların isteği üzerine yeni yılda tekrarlanacak.


Etiketler: yaşam
Nefret