11/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Lambdaistanbul’un Cumartesi Sohbetleri’nde bu hafta “LGBTİ+ların Özgürleşmesi Heteroseksüelleri de Özgürleştirecek” sloganı konuşulacak.

Cumartesi Sohbetleri’nde: “LGBTİ+ların Özgürleşmesi Heteroseksüelleri de Özgürleştirecek” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lambdaistanbul LGBTİ+ Derneği’nin dijital ortamda gerçekleştirdiği deneyim ve bilgi aktarım etkinliği olan Cumartesi Sohbetleri devam ediyor.

Bu haftaki sohbeti, QueerTroublemakers ilişkiler üzerine konuşmak üzere devralıyor. 13 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Lambdaistanbul ve QueerTroublemakers ortaklığında gerçekleşecek sohbeti dernek şöyle duyurdu:

“Hareketin önemli sloganlarından biri “LGBTİ+ların Özgürleşmesi Heteroseksüelleri de Özgürleştirecek” idi. Bu slogan artık eskisi kadar kullanılmıyor harekette, hatta önemini yitirdiği dahi söylenebilir. Bu durum LGBTİ+ hareketin ittifakları kimler, daha özgür ve eşit bir dünyayı kimlerle, nasıl inşa edeceğiz sorularını getiriyor akla. Temasın azalması, sivil toplum ve LGBTİ+lar üzerinde kurulan politik baskılar, feminizm içerisindeki kimi tartışmalar LGBTİ+ hareketin içe kapanmasına ve ittifakların eski gücünü kaybetmesine yol açtı. Yine de LGBTİ+lar toplumsal ve gündelik yaşamı değiştirmeye, dönüştürmeye devam ediyor. Cis ve heteroseksüeller, hareketle yolları kesişmemiş, kendilerini henüz keşfetmemiş ya da açılmamış olan lubunyalar bu değişim ve dönüşümden nasıl etkileniyorlar ve nasıl bunun bir parçası oluyorlar? LGBTİ+larla ilişkilenmeleri, çeşitli alanlarda kurdukları temaslar onların yaşamlarında, öznel deneyimlerinde nasıl bir yere dokunuyor? LGBTİ+ hareketle temas kurduklarında kendilerini nasıl hissediyorlar? LGBTİ+ terminoloji bazen zor geliyor mu? Peki LGBTİ+lar neden gün geçtikçe yeni kavramlarla kendilerini tanımlama ihtiyacı hissediyorlar? Karşılaşma ve temas alanlarımızı nasıl çoğaltabiliriz, birlikte nasıl ortak bir dil kurabiliriz ve ittifaklarımızı nasıl güçlendirebiliriz? Herkes için daha eşit, daha demokratik bir toplumu birbirimiz olmadan inşa edemeyeceğimiz açık. Gelin bu sorulara birlikte yanıt arayalım, birlikte nasıl özgürleşebileceğimizi, yaşamı nasıl dönüştürebileceğimizi konuşalım.”

Nasıl katılacağız?

Etkinliğe katılmak için lambda@lambdaistanbul.org'a “Cumartesi Sohbeti” konulu bir e-posta atabilirsiniz. Dernek katılım linkini e-posta yollayanlara iletecek.


Etiketler: yaşam
İstihdam