28/10/2021 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği, Af Örgütü Avusturalya Şubesinin “Sürdürülebilir Aktivizm ve Öz Bakım” adlı rehberinin “Daha Sürdürülebilir Bir Aktivizm İçin Birkaç İpucu”nu, Esenlik Programı kapsamında Türkçeleştirdi.

Daha sürdürülebilir bir aktivizm için birkaç ipucu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği, Esenlik Programı kapsamında Af Örgütü Avusturalya Şubesinin hazırlamış olduğu “Sürdürülebilir Aktivizm ve Öz Bakım” adlı rehberden aktivistler için çeviri hazırladı: 

Aktivizm bazen bizi uzun sürede üzerimizde negatif etkileri olabilecek durumlara maruz bırakabiliyor. Sosyal bir değişim uzun zaman alabilir ve bu değişim konularında hayatımızın tamamını adalet için harcayabiliyoruz. Bu değişime ulaşabilsek de kazanımlarımınızın geriye dönmemesi için de uğraşmamız gerekebiliyor.

Bu nedenlerle burada aktivizm kültürünü daha pozitif bir hale döndürmeye yönelik çalışan aktivistler olarak aklımızda tutmamız gereken şeyler hazırladık. Bunların sadece kendimize daha iyi bakmak olarak görmeyin. Bu aynı zamanda, diğerlerinin de faydasına olacak şekilde bir aktivizm yönünde değişimin de savunulması anlamına geliyor. Çünkü hepimizin birbirimizi kollamamıza ihtiyacı var. Hareketlerin de uzun süre mücadele edecek kişilere ihtiyaçları olabilir. Buna erişmek için de daha iyimser, dayanıklı ve öz-bakımı önceleyen aktivistlere ihtiyacımız var.

Hareket olarak, tutkumuzu ve adanmışlığımızı sürdürmenin bazen zor olabileceğini biliyoruz. Aktivistler olarak, birçok duygu ve travmalar ile uğraşırken, bir yandan da bizim görüşlerimizi paylaşmayan insanlarla da etkileşime giriyoruz. Tam da bu noktalarda bazen kendimize dönmeden çok fazla yük alabiyoruz. Bunun sonucu olarak da hem fazla zaman harcıyoruz hem de kişisel hayatlarımızdan bedel ödeyebiliyoruz.  Kendimizi değerlendirmeden bunları yaptığımızda da mental ve fiziksel sağlık sorunlarla karşılaşabiliyoruz ve kişisel ilişkilerimiz dahil hayatımızın diğer alanlarında kendimizi ihmal edebiliyoruz. Bu noktada kendimiz ve hareketimiz için birkaç ipucu: 

Daha sürdürülebilir bir aktivizm için birkaç ipucu: 

1- Birey olarak dünyanın yükü bizim omuzlarımızda olmamalı. Bir hareketin parçasıyız ve mücadeleyi birlikte paylaşıyoruz. İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin. Yardım hazır değilse, her şeyden önce bu desteği oluşturmaya odaklanın.

2- Önce kendinize bakmazsanız, başkalarına yardım edecek enerjiye ve esnekliğe sahip olmak daha zor olacaktır. Bunu uçak güvenlik ipuçları olarak düşünün, başkalarına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takın.

3- Esenliğiniz diğerlerininki kadar önemlidir. Endişelenmeye değer olmak için kişisel olarak adaletsizlikler yaşamak zorunda değilsiniz. Kendinizle ilgilenmek için zaman ayırmanızda bir sakınca yok.

4- Kendi hızınızı ayarlarmak ve dinlenmek için zaman ayırmak sorun değil. Siz dinlenirken, hareketteki diğerlerinin siz tekrar hazır olana kadar mücadeleye devam edeceğine güvenin.

5- Aktivist olarak geçireceğiniz süreyi sınırlandırma hakkına sahipsiniz. Aktivizminizin dışındaki şeylerin de tadını çıkarabilirsiniz. Uzun vadede enerjinizi ve coşkunuzu koruyabilmek için ihtiyaç duyduğunuzda aktivizminize ara verin.

6- Enerjinizi dünyadaki yanlış olan her şey yerine birkaç konuya odaklamak da bir sorun yok. Neyi yapacak gücümüzün olduğu konusunda gerçekçi olmalıyız. Tüm sorunları çözmek sizin sorumluluğunuzda değildir. Aynı anda pek çok işle uğraşmaya çalışmaktansa bir şeyi iyi yapmak bizim için daha iyidir.

7- Bizim tarafımızdan bir şeyleri görmeye ikna edemeyeceğimiz insanlar olabilir. Bu bir başarısızlık değil, sadece dünya böyle. İkna edebileceğiniz insanlara odaklanın.

8- Harika bir aktivist olmak için herhangi bir konuda uzman olmanıza gerek yok. Mümkün olduğunda öğrenmeye karar verin, ancak bir konu hakkında diğerlerinden daha az şey bildiğiniz için daha az aktivist olduğunuzu düşünmeyin. Tutku ve bağlılık, bir aktivistin en önemli nitelikleridir.

9- Olumlu yönde değişimin çok uzun zaman alabileceğini kabul etmeliyiz. Yol boyunca aksilikler, hayal kırıklıkları ve isteksizlikler olacak. Aktivizm, sonu olan bir şey değil, devam eden bir süreçtir. Ancak yaptığımız her şey, bir sonraki aktivistin mücadeleyi üstlenmesini kolaylaştırıyor. Sonunda kazanıyoruz ve dünya aktivizmimiz için daha iyi bir yer oluyor. Fark yaratıyoruz.

Kaynak: Sustainable Activism & Self Care- Level 2: Fundamental Activist Skills / Amnesty Australia - 2020


Etiketler: yaşam
İstihdam