26/12/2019 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lar ile yakınlarına danışmanlık hizmeti veren kurum ve oluşumları tanıtacağımız “Danışabilir miyiz” yazı dizisinin ilk durağı LGBTİ+ aile grupları.

Danışabilir miyiz? -1  Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+'ların aile ve yakınlarının örgütlendiği LGBTİ+ aile grupları, “Başka bir aile mümkün” diyerek ihtiyaç duyanlara danışmanlık veriyor.

Bütün insanların özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğduğundan hareketle, en temel haklardan çocuklarının da yararlanması, ötekileştirmenin, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin son bulması için bir araya gelen, örgütlenen ve mücadele eden aile grupları düzenli toplantıları ile ailelerle dayanışıyor, onlara heteronormatif olmayan bir ailenin de olabileceğini gösteriyor.

Peki, danışmanlık veren LGBTİ+ aile örgütlerine nasıl ulaşabiliriz? Bu sorunun yanıtını yeni yazı dizimiz “Danışabilir miyiz”in ilk gününde sizin için derledik.

Listag LGBTİ+ (LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu)

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Grubu yani kısaca LİSTAG, LGBTİ+ bireylerin aile ve yakınlarına destek olmak için kuruldu. Dernek düzenli olarak toplantılar yapıyor, LGBTİ+’ların yakınlarını buluşturuyor, onların ve toplumun homofobi, transfobi ve bifobiye karşı mücadele etmesi yönünde faaliyetlerde bulunuyor. Dernek üç farklı toplantı düzenliyor:

1-CETAD Uzmanlarıyla Düzenlenen Aylık Toplantılar: İstanbul’da CETAD’dan (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk haftası Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul / Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenleniyor.

Toplantılar sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel, trans veya interseks olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Ankara ve İzmir Aile Grupları da CETAD eğitimi almış uzmanlar eşliğinde toplantılar düzenlenmektedir.

2- Haftalık Planlama Toplantıları: Grup her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda hem birbirleriyle deneyimlerini konuşuyor hem de yeni iletişime geçmiş ebeveynlerle tanışma gerçekleştiriyor.

3-Aile Yemekleri: Ayda bir kez de içlerinden birinin evinde çocukları ve yakınlarıyla beraber yemekli davetler düzenleniyor.

Derneğe bilgi@listag.org adresinden ulaşabilirsiniz ayrıca derneğin danışma hattı şöyle: 0546 484 82 85

İzmir LGBTİ+ Aile Grubu

İzmir'de 10 yıldır danışmanlık veren İzmir LGBTİ+ Aile Grubu'na buradan ulaşabilirsiniz. Grup, her ayın ilk Perşembe günü 17:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi’nde bir araya geliyor. Katılım için 0 538 683 46 72 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu

Denizli ve Ege Bölgesi'nde yaşayan LGBTİ bireylerinin kendilerini kabul ve ailelerine açılım süreçlerinde sosyal destek olmak amacıyla kurulan oluşum Denizli LGBTİ+ Aile Grubuna buradan ulaşabilirsiniz. Danışma hattı için 

Antalya LGBTİ+ Aileleri Grubu

Antalya'da danışmanlık faaliyetlerini sürdüren Antalya LGBTİ+ Aileleri Grubu'nun buluşmalarına katılabilmek için 0 542 443 52 69 numaralı Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayabilirsiniz.

LADEG+ (LGBTİQ+ Aile ve Yakınları Destek Grubu)

LADEG+ ailelerinde lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks, kuir+ (LGBTIQ+) kişiler olduğunu öğrenen ebeveynler ve yakınları tarafından kurulan bir sivil toplum oluşumudur.

LGBTİQ+ ebeveynleri ve yakınları olarak bir araya gelen LADEG+, LİSTAG’ın kurucuları arasında yer alan bir grup gönüllü tarafından 2016 yılında faaliyetlerine başladı. Grup, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk perşembe günü saat 17.30’da Şişli/İstanbul CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyor.

Toplantılar; lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks, kuir+ çocukları ve yakınları olduğunu öğrenen bireylere açık ve ücretsiz.

Dernek cumartesi günleri ve hafta içi, ebeveynlerle deneyim ve tecrübelerini paylaşmak için bir araya geliyor LADEG+’ya 0 531 467 77 53 numaralı telefondan ulaşılabilir.

LADEG+ ayrıca belirli aralıklarla, çocukları ve yakınları ile birlikte deneyimlerini paylaşmak ve dayanışmak için yemekli/çaylı buluşmalar da düzenleniyor. Buluşmaların tarihlerini buradan öğrenebilirsiniz. Derneğin e-posta adresi de şöyle: ladegaile@gmail.com

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği

10 yıldır Ankara’da faaliyet gösteren Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği Kasım ayında dernekleşti.

Toplumda damgalanma ve ayrımcılığa maruz kalan cinsiyet, cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi ve cinsel yönelimi veya kimliğinin bu yönleriyle ilgili kendini sorgulayan keşfetmeye çalışan LGBTİ+’ların aileleri ve yakınları arasında dayanışmayı geliştirmek amacıyla kurulan ve ailelerle belirli aralıklar bir araya gelerek danışmanlık hizmeti veren derneğe buradan ulaşılabilir.

Ayrıca Gökkuşağı Aileleri Derneği’ne ‎0 537 461 88 08 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: yaşam
İstihdam