15/06/2023 | Yazar: Yıldız Tar

Ecem Seçkin’i öldüren Mustafa Fidan’ın yargılandığı dava 16 Haziran’da başlıyor. Genç LGBTİ+, dava öncesi adliyede açıklama yapacak.

Ecem Seçkin davası başlıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ecem Seçkin’i öldüren Mustafa Fidan’ın yargılaması yarın (16 Haziran) başlıyor. Otopsi raporunda 8’i ölümcül 31 bıçak darbesi tespit edildi. İddianameye göre, Mustafa Fidan, Ecem’in evine yanında üç bıçakla gitmiş.

Ecem Seçkin cinayetinde iddianame hazırlandı. Cumhuriyet Savcısı Filiz Bulut, 4 Ocak’ı 5’ine bağlayan gece Ecem’i öldüren Mustafa Fidan’ın tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek, bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme, ruhsatsız bıçak taşımak ve geceleyin konutta silahla yağma suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Davanın ilk duruşması 16 Haziran saat 14.10’da İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

2023’ün ilk günleri yine bir trans kadının öldürülmesine sahne olmuştu. İzmir Alsancak’ta yaşayan seks işçisi trans kadın Ecem Seçkin, müşterisi tarafından öldürüldü. 5 Ocak saat 2.30 sularında gerçekleşen cinayetin ardından Mustafa Fidan, şüpheli sıfatıyla tutuklandı.

Cumhuriyet Savcısı Filiz Bulut, şüphelinin savunması, tanık beyanları, kamera görüntüleri, otopsi ve olay yeri inceleme raporlarını dikkate alarak iddianame hazırladı. Seçkin’in anne, baba ve abisi dosyada şikayetçi olarak yer aldı. Seçkin’in ailesini ise aynı zamanda İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu’nda da yer alan Av. Sena Yazıbağlı ve Av. Mahmut Şeren temsil ediyor.

Genç LGBTİ+ Derneği davaya çağırıyor

Genç LGBTİ+ Derneği, davanın ilk duruşması öncesi basın açıklamasına çağırıyor:

ecem-seckin-davasi-basliyor-1

“Kamuoyunun bildiği üzere, son yıllarda LGBTİ+’lara yönelik artan nefret söylemleri, hedef göstermeler ve sindirme politikaları sonucunda Alsancak başta olmak üzere İzmir’in birçok yerinde, özellikle trans kadınlara yönelik birçok nefret saldırısı yaşanmıştır. Yaşanan nefret saldırılarına ilişkin politika üretilmediği, etkili soruşturma yürütülmediği ve LGBTİ+’ların can güvenliğinin sağlanmadığı derneğimiz tarafından defalarca dile getirilmiş ve yetkililer göreve çağrılmıştır.

5 Ocak 2023 günü gece saatlerinde İzmir Alsancak’ta yaşayan 23 yaşındaki seks işçisi trans kadın Ecem Seçkin, kendi evinde uğradığı bıçaklı saldırı neticesinde hayatını kaybetmiştir. Nefret cinayetiyle hayatını kaybeden Ecem’in bedenine işkence eden fail M.F. aynı zamanda Ecem’in eşyalarını çalmış, evden çıkarken durumu fark eden komşusu başka bir trans kadına daha saldırmıştır. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, tutuklu yargılanan sanık hakkında tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme, gece vakti konutta silahla yağma, bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak taşıma veya bulundurma suçlarından cezalandırılması talebiyle dava açılmıştır. Genç LGBTİ+ Derneği olarak Ecem için adalet yerini bulana kadar davanın takipçisi olacağımızı dile getirerek 16 Haziran Cuma günü saat 14:10’da İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek ilk duruşmaya ve saat 13.30’da Bayraklı Adliye Binası önünde gerçekleşecek basın açıklamasına hak örgütlerini, meslek kuruluşlarını, basın emekçilerini, siyasi partileri ve tüm kamuoyunu davet ediyoruz.”

Sanık, Ecem’in evine üç bıçakla gelmiş!

İddianamede yer alan tanık trans kadınlardan biri, Ecem’in kendi yanından “müşterim gelecek” diye çıktığını, ardından Ecem’in evinden bağrış sesleri duyduğunu söyledi. Bunun üzerine cama çıktığını ama bir şey göremeyince sokağa indiğini söyleyen tanık, burada Mustafa Fidan’la karşılaştı. Mustafa Fidan, tanığın “Neden bağırıyorsunuz” sorusunu geçiştirdi. Bunun üzerine aynı zamanda Ecem’in arkadaşı da olan tanık, Ecem’i aradı. Fidan’ın üzerinden telefon çalma sesi geldi. Tanığın “Ecem’in telefonu sende ne arıyor, çabuk onu bana geri ver” demesi üzerine Fidan kaçmaya başladı. Kaçarken Ecem’e ait çanta, telefon ve bir bıçak yere düştü.

Tanık, başka bir arkadaşıyla birlikte Ecem’in evine gitti. Kapı açılmayınca kapıyı girip içeri girdiler ve Ecem’in yerde yattığını gördüler. O sırada Mustafa Fidan, durdurduğu ticari taksiyle Torbalı’ya kaçmaya çalışıyordu. Polis ekipleri Fidan’ı takside gözaltına aldı.

Fidan, ifadesinde Ecem’i öldürme kastı olduğunu söylemese de, otopsi raporu her biri ayrı ayrı ölüme yol açabilecek 8 bıçak darbesi olmak üzere 31 bıçak darbesi tespit etti.

Kriminal rapor ise Fidan’ın eve üzerinde üç bıçakla girdiğini, bu bıçaklardan birini taşımak için ruhsat alınması gerektiğini ancak Fidan’ın ruhsatının olmadığını ortaya koydu.

Fidan’ın avukatı, müvekkilinin bipolar bozukluğun olduğunu ve şüphelinin akıl hastalığı hususunun dikkate alınması gerektiğini” söyledi. Bunun üzerine Fidan hastaneye sevk edildi. Sağlık Kurulu ise Fidan’ın işlediği suçlara yönelik hukuki sonuçlarını algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneğini engelleyecek ya da azaltacak bir akıl hastalığı bulunmadığını tespit etti.

İlk duruşma 16 Haziran’da

Savcı, 31 adet kesici delici alet yarası olması, bu yaralardan sekizinin tek tek ölüme yol açacak nitelikte olmasını dikkate alarak; Fidan’ın tasarlayarak canavarca hisle eziyet çektirerek bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak, işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla bıçakla kasten öldürme suçunu işlediğini belirtti. Bunların yanı sıra ruhsatsız bıçak taşımak suçu ve geceleyin konutta silahla yağma suçundan da yargılanmasını talep etti.

İddianamenin kabulü üzerine dava açıldı. Davanın ilk duruşması 16 Haziran saat 14.10’da İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, çalışma hayatı, dava
İstihdam