29/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Netflix, Eddie Murphy’nin homofobik ‘şakalarla’ başlayan ve HIV/AIDS’le yaşayanları hedef gösteren komedisini izleyiciye açtı.

Eddie Murphy’nin homofobik komedisi Netflix’te Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Netflix, Eddie Murphy’nin homofobik “şakalarla” başlayan ve HIV/AIDS’le yaşayanları hedef gösteren komedisini izleyiciye açtı.

Küresel internet televizyon ağı Netflix, geçtiğimiz günlerde Eddie Murphy’nin 1983 tarihli “Delirious” isimli komedisini izleyiciye açtı. İçerik uyarısı içermeyen özel komedi, beş dakikalık homofobik açılış konuşmasıyla başlıyor: “Benim sahnemde bazı kurallar var. İbnelerin kıçıma bakması yasak, bu yüzden sahnede hareket edebiliyorum.”

Homofobik “şakalar” yapmaya devam eden Murphy, eşcinsellerden korktuğunu söyleyerek HIV ile yaşayan geyleri de hedef gösteriyor: “Kız arkadaşlarınız onları seviyor. Bir gece kulubünde kız arkadaşınıza verdikleri ufak bir öpücükle AIDS bulaştırıyorlar. Ve siz yıllar sonra doktora gidiyorsunuz. Doktor size “Bay Johnson AIDS’siniz!” diyor. “Ama ben homoseksüel değilim ki?” diyebiliyorsunuz.”

Murphy izleyenlerinden özür diledi

Pink News'te yer alan habere göre Eddie Murphy gelen yorumlar üzerine yaptığı bir açıklamayla komedinin homofobik ve HIV/AIDS'le yaşayanları hedef gösteren açılısıyla ilgili izleyenlerinden özür diledi: “Tüm bu sözlerim için inanılmaz pişmanım. Homofobik ya da eşcinsel karşıtı değilim. 80’lerde ben de dünyanın geri kalanı gibi AIDS konusunda bilgisizdim ama 1996’da AIDS ile ilgili bir eğitim aldım. AIDS’in dünyada ne kadar ciddi bir mesele olduğunu ve komik hiçbir yanı olmadığını biliyorum. Eşimle birlikte AIDS araştırmalarında bulunduk ve bağışlar yaptık. Yakınımdaki insanların bu hastalıktan öldüğünü gördüm. Siyahiler tüm dünyadaki gruplardan daha fazla bu hastalık yüzünden zorlanıyor.” 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret