12/10/2018 | Yazar:

Batı Balkanlar ve Türkiye’de LGBTİ Eşit Haklar Derneği’nin ‘Yıllık Konferansı’nı derneğin eş yöneticilerinden Dragana Todorovic ve derneğin yönetim kurulu üyesi Janset Kalan ile konuştuk.

ERA Yıllık Konferansı’nın ardından: Kişisel deneyimler, duygusal anlar ve yoldaşlık Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Batı Balkanlar ve Türkiye’de LGBTİ Eşit Haklar Derneği’nin ‘Yıllık Konferansı’nı derneğin eş yöneticilerinden Dragana Todorovic ve derneğin yönetim kurulu üyesi Janset Kalan ile konuştuk.

Batı Balkanlar ve Türkiye’de LGBTİ Eşit Haklar Derneği (ERA) eş yöneticilerinden Dragana Todorovic ve derneğin yönetim kurulu üyesi Janset Kalan 3-6 Ekim’de Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen konferansla ilgili düşüncelerini KaosGL.org ile paylaştı.

KaosGL.org’a konuşan ERA eş başkanlarından Dragana Todorovic kişisel deneyimlerin ışığında gelecek dönem planlarının yapıldığını aktarırken, Janset Kalan toplantının ardından Makedonya’da başlayacak değişimin ipuçlarını verdi.

Dragana Todorovic: “Konferansın en etkileyici kısmı kişilerin hikâyelerini paylaşmalarıydı”

“ERA ekibi olarak bu sene bölgedeki 9 ülkeden 150’den fazla aktivisti bir araya getirebilmiş olmaktan ve yarattığımız bu ortamın deneyim paylaşımları, strateji geliştirme ve Batı Balkanlar ve Türkiye’de LGBTİ haklarını geliştirmek için atılacak ortak adımların planlanması için kullanılmasından çok mutlu olduk ve gurur duyduk. Bu yıl Türkiye’den gelen topluluk aile grubu ile birlikte toplamda 22 kişiyle en büyük katılımı gerçekleştirdi ve bu katılım için ayrıca minnettarız.

Dragana Todorovic

“Bu sene belki de önceki yıllardan daha farklı olarak gözlemlediğimiz ve hissettiğimiz bölgesel birlik ve ortak vizyon oldu. Önümüzdeki dönem için atılacak somut adımların ve ortak eylemlerin de bir planını çıkardık.

Yerel yönetimlerle iş birliği

Batı Balkanlar ve Türkiye’de yerel yönetimlerle iş birliği ve bölgesel diyalog için ilk adımlar atıldı. Batı Balkanlar Bölgesi’nde eğitim sisteminde LGBTİ haklarının geliştirilmesi konusu için eğitim ve gençlik alanında çalışan devlet yetkililerinin de katıldığı oturumlarda tartışıldı. Bölgedeki transgender hakları ve aktivizmi konusunda deneyim paylaşımlarıyla bölgesel ortaklıklar kuruldu. Yine bölgeden çeşitli aile gruplarının bir araya gelmesi ve deneyim paylaşmasıyla bölgesel paylaşım güçlendi.

“Bu seneki konferansın bence en etkileyici kısmı kişilerin deneyim ve hikâyelerini paylaşmalarıydı. Özellikle trans ve non-binary aktivistler ile seks işçiliği, HIV+, mültecilik ve sığınmacılık alanında çalışan aktivistlerin paylaşımları bizim için çok değerliydi. Aynı şekilde aile gruplarının deneyim paylaşımları da konferansın en önemli parçalarından biriydi.”

Janset Kalan: “ERA her yıl başka bir ülkede konferansını yaparak o ülkenin toplumsal değişimine katkı sunuyor”

“Genel Kurul önceki yıllara göre daha az katılımla gerçekleşti ancak verimli tartışmalara sahne oldu. Özellikle ERA’nın kurulduğu günden bu yana tartışılan cinsiyet ve kota meselesini bir adım öteye taşıdık. ERA’nın ‘cinsiyet ilkesi’ oy birliği ile kabul edildi. Uluslararası Trans Fonu’nun web sitesinde de yer alan trans kimliklere dair politika beyanından faydalanıldı ve oldukça kapsayıcı ve eşitlikçi bir ilke metni ortaya çıkmış oldu.

Bu metin trans kimliklerin kendine örgütlenme ve ifade alanı daha rahat bulmasında öncü de bir belge oldu.”

Janset Kalan (en sağda)

Türkiye temsiliyeti arttı

“Bunun dışında ERA’nın özellikle etkinliklerinde kolaylaştırıcı olacak ‘İletişim Kuralları Belgesi’ oy birliği ile kabul edildi. Yeni üye örgütlere ‘hoşgeldiniz’ denildi. Gençlik alanında çalışmalar yürüten Genç LGBTİ+ Derneği Türkiye’den üye olan yeni örgüttü. Böylece Türkiye’nin ERA içerisindeki temsiliyeti de arttı. Seks işçilerinin insan hakları üzerine ERA’nın tavır ve tutumuna dair bir taslak belge hazırlanmıştı ancak bu yetersiz olduğu için önerimle bu belge üzerine birçok uluslararası ve bölgeden yerel seks işçiliği çalışan örgütle iletişime geçip daha kapsamlı ve yol haritası da olabilecek bir politika metni hazırlanması kabul edildi. Gelecek sene genel kurula kadar hazırlanarak üyelerle paylaşılacak ve umuyorum ki oy birliği ile kabul edilecek.”

Makedonya’ya Belgrad’dan trans geçiş opersyonu uzmanı hekim gelecek

“Konferansta ayrıca Makedonya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ev sahipliğinde bakanlıklara özel, kapalı bir yuvarlak masa toplantısı oldu. O toplantı sonrasında öğrendik ki Sağlık Bakanlığı Makedonya’da eğitim vermek üzere Belgrad’dan trans geçiş operasyonuna uzman bir profesör getirecek ve Üsküp’te devlete ait hastanelerde bu ameliyatlar başlayacak.”

“Ayrıca Türkiye’den Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Grubu (LİSTAG) ailelerinin toplantısında Makedonya’dan da birkaç ebeveyn katılarak paylaşımlarda bulundu, duygusal anlar yaşandı. Aileleri örgütlemeye dönük işbirlikleri de konuşuldu.”

“ERA her yıl başka bir ülkede genel kurul ve konferansını yaparak o ülkenin gündemi ve toplumsal değişimine katkı sunabilecek yerelden taleplerle konferansı şekillendiriyor. Bu yıl bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.”

İlgili haber:

ERA Yıllık Konferansı: Her şeye rağmen geleceğimizi talep ediyoruz!


Etiketler: yaşam, dünyadan