11/07/2018 | Yazar:

4. Mersin Onur Haftası’nın ikinci gününde önce erkeklik ve “öteki” erkeklikler tartışıldı; ardından LGBTİ+’lara yönelik mitler ve gerçekler ele alındı.

“Erkekleri en çok erkeklik ezer” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

4. Mersin Onur Haftası’nın ikinci gününde önce erkeklik ve “öteki” erkeklikler tartışıldı; ardından LGBTİ+’lara yönelik mitler ve gerçekler ele alındı.

“Red” temasını taşıyan 4. Mersin Onur Haftası, 9 Temmuz'da başladı.

Hafta’nın ikinci gününde “Erkekliğin Reddi” forumuyla toplumsal normların yarattığı  heteroseksizm, transseksizm ve normativite üzerinden erkeklik ve “öteki” erkeklikler tartışıldı.

Günün ikinci etkinliği olan “Reddi Lubun” etkinliğinde  ise LGBTİ+’lara dair mit ve gerçeklerin ele alındığı bir söyleşi yapıldı.

“Erkekleri en çok erkeklik ezer”

Park Cafe’de gerçekleşen “Erkekliğin Reddi” forumunda LGBTİ+’lar queer ve feminist aktivistler erkekliği eleştirel bir perspektiften tartışarak, erkeklik deneyimlerini paylaştı.

Erkekliğin erkekler arasındaki hiyerarşisi; failken mağdur, mağdurken fail olabilme durumu üzerine konuşuldu. “Erkekleri en çok erkeklik ezer” diyerek yola çıkan etkinlikte toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sebebi olarak erkeklik sorunu tartışıldı.

Natrans ve trans erkekliğin farklı deneyimleri, erkekliğin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde ki ayrıcalıkları, aile içinde öteki erkeklerin ayrıcalıklı konumları reddediş biçimleri ve mücadele yöntemleri tartışma konuları arasındaydı.

Masalar kuruldu, ön yargılar tartışıldı

Günün ikinci etkinliği olan “Reddi Lubun”  söyleşisinde ise Chat Noir Cafe’ de lezbiyen, gey, biseksüel, trans kadın, trans erkek, HIV+ ve artı (panseksüel, aseksüel, demiseksüel, queer) masaları oluşturulup, ön yargıları ortadan kaldırmak için kimliğin öznesi olan aktivistler ile sohbet edildi.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan aktivistler, reddedilen kimlikler üzerinden neleri reddettiklerini, ataerkil heteronormatif sistemin anlayışına karşı nasıl mücadele ettiklerini ve yaşam deneyimlerini paylaştı.

Etkinlikte sıklıkla “Lezbiyenlerin cinsellik deneyimi nasıldır?”, “Trans kadınlar gey midir?”, “Trans kadınlar kadınlardan hoşlanır mı?”, “Trans erkekler erkeklerden hoşlanır mı?”, “Biseksüellik geçis süreci mi?”, “Queer nedir?”, “HIV+ nedir ve bulaş yolları nelerdir?” soruları tartışmaya açıldı. 


Etiketler: yaşam
İstihdam