07/07/2017 | Yazar: Kaos GL

"Sizin girdiğiniz yerlere girecek, oturduğunuz yerlere oturacak, öğrenim gördüğünüz o yerde öğrenim göreceğim. Sizden farklı değilim."

Ermeni Trans Topluluğunun ‘Aşkımız gerçek’ fotoğraf çalışması Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

"Sizin girdiğiniz yerlere girecek, oturduğunuz yerlere oturacak, öğrenim gördüğünüz o yerde öğrenim göreceğim. Sizden farklı değilim."

“Ermenistan ve Gürcistan’daki LGBTİ için Dayanışma Ağı” programı kapsamında “Aşkımız gerçek” adlı fotoğraf çalışması düzenlendi.

Fotoğraflar Ermenistan’ın farklı bölge ve mekânlarında çekildi. Eşitliği ve sevgiye odaklanan çalışma kamuoyunun LGBTİ’lere yönelik önyargılarını yıkmayı hedefliyor.

Basmakalıp düşünceleri yıkan fotoğraf çalışmasının katılımcılarından işte birkaç cümle:

Güneşin renklerini unuttum. Beni görmemek için beni gece insanı yaptılar.

Saçmalıklarınız yüzünden eğitim göremedim. İşsizim. Giydiğim kıyafetlere edepsiz diyorlar. Tek başımayım…

Evet, ben bir transgender’ım ve gururluyum!

Benimle birlikte bir gün boyunca yürürseniz ne hissettiğimi ve nasıl yaşadığımı hissedersiniz.

Bu ülkede mutlu olmama izin verin. Bu dünyayı hepimiz birlikte yarattık ve ben de sizden farklı değilim.

Annemi geceleri, herkesin uykuda olduğu ve kimsenin beni göremeyeceği zaman ziyaret ediyorum.

Ben bir Hristiyan’ım ve kilisede evlenmek istiyorum. Ruhumun reddettiği bir vücuda doğdum.

Yüzüme karşı anneme dediler ki: “İtibarını yok eden bu kişiyi öldürmeliydin.”

Sizin girdiğiniz yerlere girecek, oturduğunuz yerlere oturacak, öğrenim gördüğünüz o yerde öğrenim göreceğim. Sizden farklı değilim.

*Albümün tamamı için lütfen burayı ziyaret ediniz.

Ermeni Trans Topluluğunun “Aşkımız gerçek” fotoğraf çalışması

Erivan’da “Aşkımız gerçek” fotoğraf çalışması gerçekleşirken diğer yandan Erivan Belediyesi ayrımcı bir uygulamaya imza attı. Erivan Belediyesi, LGBT temalı posterlerin şehrin reklam panolarını süslemesine müsaade etmedi.

“Herkesin mutlu olmasını ister misin? Öyleyse bize mutluluk dile!” yazan LGBT temalı “kamu spotu” mayıs ayının son haftasında, Erivan şehir merkezindeki reklam panolarından seslendi.

Posterlerden birinde iki erkek kucaklaşmış vaziyette, herkesten “mutluluk” dileklerini bekliyorlardı.

İkinci posterde “Onlarla her gün karşılaşıyorsunuz” yazıyor ve farklı mesleklerden kişileri gösteriyor. Üçüncü posterde üç adet el görünüyor; posterin üzerindeki yazıda ise “Translar toplumumuzun bir parçasıdır” yazıyor. 27 Mayıs’ta belediyenin dış tasarım ve reklam departmanı müdürü Araz Baghdasaryan Facebook gönderisinde posterlerin şehir merkezine şehrin belediye izni olmaksızın yerleştirildiğini söyledi.

Baghdasaryan, “Cinsel azınlıklara yönelik hoşgörüyü teşvik eden üç poster yasadışı olarak Erivan’a yerleştirildi. Daha önce Erivan Belediyesi’nden izin alınmadığı için posterler – içeriklerine bakılmaksızın– kaldırıldı,” dedi.

Posterler PINK Armenia ile “Nushikyan Derneği” arasındaki bir anlaşmaya dayanarak asıldığı için PINK Armenia Erivan Belediyesi’ne posterlerin kaldırılma sebebinin bulunması için resmi başvuruda bulundu.

Belediye’nin cevabı ile yetinmeyen PINK Armenia, halihazırda ifade özgürlüğü ve ayrımcılık hususunda idari mahkemeye başvuracağını da bildirdi. Söz konusu posterleri Erivan şehir merkezine yeniden asmak için özel kuruluşlarla birlikte de çalışmalarını sürdürüyor.

Çeviri (PİNK Armenia): Özde Çakmak


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret