28/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’den Ali Erol, Agos gazetesinin penceresinden Türkiye ve dünya gündemine ışık tutan “Radyo Agos”a konuk oldu.

“Eşcinseller sözlerini aracısız bir şekilde duyuramıyordu” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’den Ali Erol, Agos gazetesinin penceresinden Türkiye ve dünya gündemine ışık tutan “Radyo Agos”a konuk oldu.

Açık Radyo’da yayımlanan “Radyo Agos” programı, her hafta Agos gazetesinin penceresinden Türkiye ve dünya gündemine ışık tutuyor. Radyo’nun bu yılki Hrant Dink’in 64. yaşı özel yayınına 2015 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Kaos GL Derneği’nden Ali Erol konuk oldu.

Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan “Herkes size çok zor bir iş yapıyorsunuz diyor. Doğru bu, Türkiye’de insan hakları alanında aktivizm yapan herkes çok zor bir işin peşinde. Kaos GL’yi bilenler biliyordur ama hem örgütü tanıtarak hem de bu ‘zor iş yapma’ meselesini biraz açarak başlayalım mı?” diyerek sözü Erol’a verdi.

Erol, “Özellikle 90’lı yılların başında ‘Siz de zor bir iş yapıyorsunuz’ muhabbeti çok sık yapılıyordu. Bu normal, anlaşılabilir. Biz Türkiye’de siyaset sahnesine en son çıkan hareketlerden biriyiz. Dolayısıyla o zamanlar mesafeli durmaları normaldi. Ama hem sivil toplum içinde hem de daha yaşanılabilir bir toplumsallık için mücadele veren bir grup için bu ifade çok da pozitif değil. Biraz daha nasıl birbirimize el verebiliriz, nasıl omuzdaş olabilirizi konuşmamız gerekiyor” diyerek başladı. 

“Aradaki mesafeyi yeniden üretmek yerine nasıl dayanışabilirimi konuşmak da önemli. Yüzümüzü birbirimize dönelim, hem bizim hem senin siyasetin daha da kolaylaşabilir diye düşündük. Ve böyle de yaşandı bu.”

Hareketin başlangıcına ise şöyle değindi Erol;

“Ankara’da Kaos GL, İstanbul’da Lambdaistanbul ile bir sıçrama yaşandı. Bundan önce de bir arayış vardı ancak insanlar görünür olamıyordu. Eşcinselliğe dair üretilen söz genelde negatif oluyordu. Emniyetinden, hak mücadelesi veren kurumlarına konu homofobi olduğunda kol kola bir tablo vardı. Eşcinseller, aracısız bir şekilde seslerini duyuramıyordu. Kaos GL’nin orijinalliği biraz da buradan geliyor.”

Radyo Agos’un 36:00'dan itibaren Ali Erol'un konuk olduğu 15 Eylül özel yayının tamamını buradan dinleyebilirsiniz. 


Etiketler: yaşam
İstihdam