08/08/2013 | Yazar: Ömer Akpınar

Ermenistan Emniyet Müdürlüğü, bu hafta İdari İhlal Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ‘geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası’nın suç olmasını önerdi.

‘Eşcinsellik Propagandası’ Yasağının Sıradaki Durağı Ermenistan! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Ermenistan Emniyet Müdürlüğü, bu hafta İdari İhlal Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ‘geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası’nın suç olmasını önerdi.
 
Keyfî Yasalar LGBT’lerin Hayatlarını Zora Sokuyor
Ermeni aileleri koruma iddiasıyla önerilen değişiklik ‘geleneksel cinsel ilişki’, ‘geleneksel olmayan cinsel ilişki’ ve ‘propaganda’ ifadelerine dair açık tanımlar içermiyor.
 
Yasaya karşı gelenleri ise asgari ücretin 50 ile 250 katı arasında para cezası bekliyor. ‘Geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası’ kitle iletişim araçları ile yapılırsa cezalar katlanarak artıyor.  
 
Kaos GL’nin oluşturduğu Bölgesel Ağ üyelerinden Pink Armenia da öneriden rahatsız. Pink Armenia sözcüsü Mamikan Hovsepyan, yasayla insanların kendi kimliklerini ifade ettikleri için cezalandırılacağını söylüyor. Hovsepyan, “ifade özgürlüğünün Anayasa’nın bir parçası olarak tanındığı seküler ve demokratik bir devlette ‘propaganda’ ifadesi zararsız eylemlere uygulanmamalı,” yorumunu yapıyor.
 
Rusya’yla Başlayan Uluslararası Kriz
İlk olarak Rusya’nın kabul ettiği propaganda yasası, gökkuşağı bayraklarından LGBT haklarıyla ilgili bilgilendirme yapmaya kadar pek çok şeyi suçlu ilan ediyor. Dünya çapında tepki toplayan yasayla birlikte ABD ve İngiltere’de gey barlar Rus votkalarını boykot etmeye başladı. Rusya’nın Sochi kentinde yapılması planlanan 2014 Kış Olimpiyatlarının da LGBT sporcu ve taraftarların güvenliği için iptal edilmesi talepleri devam ediyor.  
 
Rusya’nın ardından Moldova’nın kabul ettiği yasa, Litvanya ve Ukrayna’da da tartışılıyor.

Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret