06/03/2008 | Yazar: Ozan Gezmiş

MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu Eskişehir’de topladıkları 50’nin üzerindeki

Eskişehir'den Burhan Kuzu'ya yanıt Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu Eskişehir’de topladıkları 50’nin üzerindeki imzalı kartı Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya gönderdi. Kartların üzerinde ‘Anayasada Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Tanınsın’ yazıyordu.

MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu gönüllüleri 4 Mart Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya Eskişehir Merkez postanesinden kart yolladı.

Anayasa LGBTT Komisyonu’nun 16 Şubat'ta İstanbul ve Ankara'da başlattığı kampanyanın devamı olan eylemde "cinsel yönelim" ve "cinsiyet kimliği" ibarelerinin anayasanın eşitlik maddesine eklenmesi talebini içeren kartlar gönderildi.

Homofobi her yerde
Kartların gönderimi sırasında PTT görevlisinin zarfları ısrarla incelemek istemesi kısa süreli bir gerginliğe sebep oldu. MorEl gönüllülerinin "hiçbir kamu görevlisinin görevini kötüye kullanarak keyfi davranamayacağını" hatırlatmasına rağmen zarflardan birini açıp inceleyen görevli daha sonra zarfları makineden geçirdi. Bu kısa süreli gerginliğin ardından kartların gönderimini tamamlayan MorEl gönüllüleri herhangi bir basın açıklaması yapmadan PTT'den ayrıldı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu bir gazeteye verdiği röportajda "Eşcinsellerde eşitlik istiyor, verecek miyiz, tabi ki vermeyeceğiz!" diyerek tepki toplamıştı. Burhan Kuzu'ya bu sözlerine cevap olarak "hazırlanacak yeni anayasaya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin eklenmesini talep ediyorum" yazılı kartlar 16 Şubat'tan bu yana Türkiye'nin her yerinden gönderilmeye devam ediyor.

Anayasa LGBTT Komisyonu; Antalya Gökkuşağı Eşcinsel Oluşumu, Kaos GL Derneği, KaosİST Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi, Kaos GL İzmir, Lambdaistanbul LGBTT Derneği, MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu ve Pembe Hayat LGBTT Derneği'nden oluşmaktadır.

*Muhabirimizin diğer haberleri

[[Eskişehirli kadınlardan protesto]]

[[Karşı festivalde eşcinsellerin de sesi duyulacak!]]

[[Gizli sansürün 'Öykü'sü!]]

[["Var"ların "yok"ları için bu sefer ‘Ufuk’ta meclis var!]]

[[Bir psikiyatr buhranı "gözünden tanımak"]]

[[Engelleri yıktık!]]

[[Elimin hamuruyla reddediyorum!]]

[[Bu siteye erişim Engellenemez]]

[[Eskişehir'de "Yürüyoruz’]]

[[Eskişehir'de bir ilk!]]

[[Yerelden zafere ilk adım!]]


Etiketler: yaşam
Nefret