09/04/2023 | Yazar: Yıldız Tar

Trans kadın aktivist ve oyuncu Esmeray, TİP İstanbul 2. bölge 3. sıra adayı oldu. TİP listelerinde trans kadın aktivistler Niler Albayrak ve Talya Aydın ile İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu’ndan Av. Sena Yazıbağlı da yer alıyor.

Esmeray, TİP listelerinden milletvekili adayı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Burcu Karakaş

İttifaklar ve siyasi partiler, milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. LGBTİ+’lar, sadece Türkiye İşçi Partisi (TİP) listelerinde kendilerine yer bulabildi.

TİP bugün İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen etkinlik öncesi Milletvekili adayı listelerini duyurdu.

Bildirgede LGBTİ+ hakları

Programın başında TİP MYK üyesi Can Soyer ve Parti Meclisi (PM) üyesi Melis Akyürek, TİP'in Seçim Bildirgesini açıkladı. Bildirgede LGBTİ+ hakları ayrı bir başlıkta yer aldı:

“AYRIMCILIĞA İZİN VERMEYECEĞİZ, ADALETİ ve ÖZGÜRLÜKLERİ SAVUNACAĞIZ!

“Bağımsız ve tarafsız yargıyı tesis edecek, hak arama özgürlüğünün önündeki engelleri kaldıracak, temel hak ve özgürlükleri herkes için erişilebilir kılacağız. Etnik, dinsel, mezhepsel, cinsiyet ya da LGBTİ+ temelli hiçbir ayrımcılığa izin vermeyeceğiz. Sağlamcılığa karşı engelli yurttaşlarımızın eşit ve bağımsız bireyler olarak yaşamalarını güvence altına alacak; eğitim ve istihdamda engellilere yönelik ayrımcılıkla mücadele edeceğiz. Basının, bilimin, üniversitelerin, internetin, kültür ve sanatın üstündeki baskılara son vereceğiz. Üniversite şenliklerini ve gençlik festivallerini geri getireceğiz. Muhafazakar dayatmaya karşı yurttaşların özgür ve eşit yaşamalarını savunacağız.”

Erkan Baş’tan LGBTİ+ mücadelesi vurgusu

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Seçim Bildirgesi'nin açıklanmasının ardından kürsüye çıktı, “Kardeşler 35 gün kaldı, tam 35 gün. 35 gün sonra 20 yılın talanını, karanlığını, yalanını, soygununu bitiriyoruz, hesap soruyoruz. Tam 35 gün sonra Tayyip Erdoğan fotoğraflarını tüm devlet dairelerinden indiriyoruz, hep birlikte söküp atıyoruz. Daha önemlisi, kendisini hayatımızdan çıkarıp atıyoruz” dedi.

Baş, konuşmasında sık sık LGBTİ+ haklarına da değindi:

“Emekçilerin haklarına, kadınların özgürlüğüne, Kürt halkın eşitliğine, LGBTi+’ların varoluşuna, doğamızın korunmasına, gençlerin bugünlerine, emeklilerin kazanılmış haklarına, Alevilerin eşit yurttaşlığına, laikliğin olmazsa olmazlığına kıpkırmızı bir çizgi çekeceğiz!”

TİP’ten LGBTİ+ aktivisti adaylar

TİP; Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayburt, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak’ta seçime girecek.

esmeray-tip-listelerinden-milletvekili-adayi-1

Trans kadın aktivist ve oyuncu Esmeray Özadikti, İstanbul 2. bölge 3. sıradan aday gösterildi. Trans kadın aktivist Niler Albayrak ise İstanbul 3. bölge 11. sıradan milletvekili adayı oldu. Trans kadın aktivist Talya Aydın da 2. bölge 18. sıradan aday gösterildi.

TİP, İzmir’de LGBTİ+ hakları savunucusu bir isme listelerinde yer açtı. İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu üyesi Av. Sena Yazıbağlı, İzmir 2. bölge 9. sıra adayı oldu. Av. Yazıbağlı, İzmir’de transfobik nefret saldırı ve cinayetlerinde trans kadınların avukatlığını üstleniyor.

Esmeray: Ülker Sokak’tan tiyatroya bir direniş hikayesi

Bugüne kadar Cadının Bohçası, Kestirmeden Hikayeler gibi tek kişilik gösterileriyle beğeni toplayan oyuncu Esmeray, aynı zamanda Ülker Sokak kızlarından. 1996 yılında Ülker Sokak’ta polis ve Ülkücü işbirliğiyle sokaktan sürülen trans kadınlardan olan Esmeray, ilerleyen yıllarda ÖDP ve HDP’de de siyaset yaptı.

Türkiye feminist hareketinin öncü isimlerinden de sayılan Esmeray, hikayesinin tamamını Kaos GL’nin sözlü tarih çalışması Patikalar’a anlattı.

Esmeray, 2003 yılında yapılabilen ilk İstanbul Onur Yürüyüşü’nde yürüyenlerden de biri ve o günleri şöyle anlatıyor:

“Sekiz on kişi çıktık yürüdük. Ertesi yıl Mis Sokak’ın başında elli kişi… Böyle böyle devam etti ve... Hem heyecanlıydık, polis bizimle dalga geçiyordu. Dikkate bile almıyordu. Tam şeylerini hatırlamıyorum ama son derece heyecanlı olduğumuzu biliyorum. Dernek binasından çıktık, küçük bir bayrağımız vardı. Şu an şimdi o büyük bayrak var ya hani herkesin tutup İstiklal’de yürüdüğü. O zaman da daha minik vardı sekiz dokuz kişi tutuyorduk yürüyorduk. Öyle bir şeydi.”

Esmeray, Ülker Sokak’ı ise şöyle hatırlıyor:

“Ülker Sokak’ta şimdi 92’de 93’te bir Hortum Süleyman geldi. Hortum Süleyman’ı tanıyorduk. Artık biliyorsunuz onun şiddetini. Hortumları vardı, üç tane ayrı ayrı hortumu vardı. Sürekli eve girerken gözaltına alınıyorduk, çevirmeden gözaltına alınıyorduk. Sokağa çıkamıyorduk, alışveriş yapamıyorduk, bakkala giderken alınıyorduk. Her yerden gözaltına alınıyorduk. Hortum Süleyman birden gitti, tayini çıktı. Biz böyle bir mutlu olduk. 96’da filan bir Habitat dönemi oldu. Ve dediler ki Hortum Süleyman gelecek. Hani çünkü direkt bir İstanbul’u temizleme operasyonu başladı. İşte kimi temizleyecekler? Sokak çocuklarını, tinercileri, e bir de travestileri temizleyecekler. Hortum’u getirecekler. Biz de dedik ki Hortum gelecek ve gidecek hani sırf onun için geliyor. Hortum Süleyman Beyoğlu’na geldi tekrardan. Ve böyle yaz dönemi olduğu için herkes tatile gitti. “Tatile gidelim, Hortum gider, evlerimize döneriz” dedik. Çok yanlış yaptık. Meğerse Hortum yerleşmeye gelmiş. Tabii ki Ülker Sokak’a ilk baskılar... Feci baskılar yani. Sokak kapandı. Sokakta sıkı yönetim vardı. Sürekli herkesin kapısının önünde polis bekliyordu. Çıkamıyorduk. Kolileri arkadan alıyorduk. O koliler de öyle azimliydi ki arkadan yerler keşfetmiştik. Şimdi düşün, beşinci kattayız. Beşinci kattan şeylerle iniyoruz, yorgan, çarşafları birbirine bağlıyoruz, iniyoruz. O aradan boşluklar var. O boşluktan diğer sokağa geçiyoruz. Diğer sokağın binasının girişinden yer keşfetmişiz, oranın kömürlüğünden öbür sokağa çıkıyoruz. Koli geliyor. Koliye de tarif ediyoruz adam o kömürlükten geçiyor, geliyor. Biz koliyi beşinci kata şeylerle çıkarıyoruz. Koliler böyle geliyordu. Böyle bir durum. Çok eğlenceliydi. Yani mesela şimdi bana o can havli midir artık nasıl bir korkuysa, nasıl bir mücadeleyse Hortum Süleyman geldiği zaman şak şak tık beşinci kattan atlayıp hop tık gidiyorduk çarşaflarla bilmem ne. Şimdi herhalde yapamam. Bir de bende yükseklik korkusu var. Yapamam diyorsun ama gayet de yapıyorsun. Hortum Süleyman bayağı ciddi baskılar yaptı. En sonunda artık kapılar kırıldı, balyozlarla bütün kapıları kırdı, evler yakıldı, kundaklandı, eşyalar sokaklara atıldı. Artık sokağa giremez olduk. Sokağı kaybettik. Sonra dağıldık. Herkes bir yere gitti.”


Etiketler: insan hakları, kadın, kültür sanat, siyaset
nefret