12/10/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Eylül ayının ikinci haftasında yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi kaosGL.org okurları için derledik.

Eylül ayının ikinci haftasından 17 nefret haberi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eylül ayının ikinci haftasında (7-13 Eylül) gazetelerde LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı ve nefret söylemini kaosGL.org okurları için derledik.

Başlayalım! 

7 Eylül, Yeşilırmak

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık: “Biyolojik farklılıkları ortadan kaldırmaya dayanan cinsel yönelimlerin İstanbul Sözleşmesinde özellikle vurgulanarak koruma altına alınması, bu kanaatle yakından ilişkilidir. Geleneksel kadın-erkek cinselliği yok edilebilir yani cinsellik alanında biyolojik özellikler göz ardı edilebilirse toplumsal cinsiyet de aşılabilecek, kadın-erkek farklılığı ortadan kaldırılabilecektir. Elbette bu farklılık ortadan kalktığında kadın-erkek mefhumları da silinecektir. Nötr insan profili meydana gelmiş olacaktır. Nötr insan gibi son derece tartışmalı bir konu, İstanbul Sözleşmesi gibi hukuki bağlayıcılığı olan bir metinle koruma altına alınamaz.”

7 Eylül, Aydınlık

Doğu Perinçek: “Eşcinsellikten kadının payına düşen, kafeslerde sevişmek oluyor!”

7 Eylül, Yeni Akit

Abdurrahman Dilipak: “Siz 12 yaşındaki bir çocuğunuzun cinsel tercihi ve yönelimi konusunda nötr olmalısınız!? Çocuklarınızın kafasını "Yaşam koçları"na, popüler modacıların yünlendirmelerine, Bili Gates'e, Elon Mask'a ya da Lucifer'in heva ve heveslerine emanet etmelisiniz ki, onlar onu "Pedofili cenneti"ne göndersin!?.”

8 Eylül, Türkiye

“Edinilen bilgilere göre maddenin 'Türkiye'de hayatin içinde var olan ancak normal görmediğimiz eşcinsel ilişkilere yönelen bireylerin, ilişki yaşamalan ve evlenmelerini kast etmemekle birlikte, bunların sadece 'şiddetin' hedefi olmalarına engel olacağız' şeklinde düzenlenmesine karar verildi.”

8 Eylül, İstiklal

İstanbul’da çıkan gazeteden Abdulhakim Bahadıroğlu: “Bir Bakanlık, Sadece cinsiyet eşitliğyle mi uğraşır? Yoksa, LGBT haklarını Korumakla mı? Kurumlar, kuruluşlar, İlla vukuat mı bekler? Bu sahte mehdiler, Milleti bu kadar iğfal ederken, Din düşmanıma o fırsatı verirken!”

9 Eylül, Milletin Sesi Gazetesi

Erzurum’da çıkan gazeteden Savaş Uçar: “Ak parti savunuculuğundan ziyade imam hatip savunuculuğunu tercih ederek kurdukları bu şeytani plandan vaz geçip kara partileriyle ilgilensinler. Lgbt savunuculuğundan arta kalan zamanlarında kendi karalarını aklamaya çalışsınlar. Yazık ki ne yazık.”

9 Eylül, İnanış

Zonguldak’ta çıkan gazeteden Adnan Küçükvar: Ancak, “'İstanbul Sözleşmesi' ortadan kaldırılmadığı surece, eşcinsellik pıtırak gibi artacaktır. Ayasofya'nın etrafında eşcinsellerin tur atığını bir düşünsenize.”

9 Eylül, Gündem, Yenigün

Edirne’de çıkan gazeteler Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdulhamit İriş’in ayrımcı söylemine alan açıyor: “Fakat biz Müslüman bir ülke olmamıza rağmen sözleşmenin dördüncü maddesinin üçüncü fıkrasındaki "cinsel tercih ya da cinsel yönelimin" güvence altına alınmasına dahi itiraz etmeden sözleşmeyi imzaladık. İstanbul Sözleşmesi'nin vahameti maalesef uygulamaya başlandıktan sonra gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Sözleşmenin 4/3 fıkrasında cinsel yönelim, cinsel tercihler ve her türlü sapıklık kanunla koruma altına alınmaktadır. Sözleşmede aile kavramı yoktur. Ortak ev arkadaşlığı vardır. Bu da her türlü gayrimeşru birliktelikleri kapsamaktadır.”

9 Eylül, İstikbal

Eskişehir’de çıkan gazeteden Mustafa Kantarcı: “Aslında zina ile de ilgili olarak da Din İşleri Yüksek Kurulu, bir açıklama yaptı. Açıklamada, İslam'da, zinanın ve bütün çeşitleriyle, eşcinsel ilişkinin, açık ve kesin bir şekilde, haram olduğu belirtildi.”

10 Eylül, Yeni Akit

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Kurucusu İlhan Ergincan: “Sözleşme her türlü cinsel sapma hareketini cinsel yönelim kavramı ile meşrulaştırmakta…”

10 Eylül, Siirt

Aydın Sevinç: “…televizyon ve görsel yayınlardaki oyuncu adı altında toplumu eşcinsel bakışı normal bir şeymiş gibi gösteren ve bu zihniyetteki insanların ekranlarda boy göstermesini engellemeli…”

11 Eylül, İstiklal

Ömer Akdağ: “İstanbul sözleşmesini imzalayanlar "nikâh", "birliktelik" "partner", "cinsel yönelim", "eşcinsellik", "kadın", "kız", "bekâret" kavramlarıyla ilgili olarak ne düşünüyorlar?”

12 Eylül, Milat

Muhammed Özkılınç: “LGBTİ ve ötesi ilişkileri telkin ediyor. Yani erkek erkeğe, kadın kadına vs.”

12 Eylül, Yeni Akit

“Yazarımız Abdurrahman Dilipak'ın İstanbul Sözleşmesi'nin tehlikelerine dikkat çektiği yazısını bağlamından kopartanlara bir destek de iktidara karşı hazımsızlığı ile bilinen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden geldi. TGC, Dilipak'ın üyeliğini, "Cinsel yönelim tercihi ve cinsel kimlik maddelerinin ihlali" iddiasıyla düşürdü.”

12 Eylül, Sabah’la Günaydın

“SÖZ bugün okurlarda. Ramazan Budaklar isimli izleyici, eşcinselliğin ekranda giderek daha fazla yer edinmesinden, hatta neredeyse 'dayatılmasından' duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş.”

12 Eylül, Simav’ın Sesi

Kütahya’da çıkan gazete MilDiyanet Sen Simav Başkanı Tahir Yıldız’ın ayrımcı söylemine alan açıyor: “…dinimizle uzaktan yakından alakası olmayan, yuva yıkan, İstanbul sözleşmesi ve LGBT'ye karşı kurulduğu günden bu yana en büyük tepki koyan sivil toplum kuruluşu, MilDiyanet Sen.”



Etiketler: medya
nefret