01/10/2013 | Yazar: Ömer Akpınar

Barış taleplerinden gökkuşağı merdivenlerine, sansürden seçimlere, transfobiden içi boş demokrasi paketine Eylül ayı...

Eylül Ayının LGBTİ Türkiye Havadisleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Barışalım Ayol!
Eylül’ün ilk gününde lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler (LGBTİ), Dünya Barış Günü için alanlardaydı. Ankara ve İstanbul dışında Mersin, Diyarbakır ve Antep’te de yürüyen LGBTİ’ler, “LGBTİ’lere yönelik ilan edilmemiş savaşa da son” diyerek toplumsal barış çağrısı yaptılar.
 
Olduk Rengâ-Rengârenk
Barış taleplerini gökkuşağı renklerine boyanan merdivenler izledi. 64 yaşındaki Hüseyin Çetinel’in gökkuşağı renklerine boyadığı İstanbul Salıpazarı Yokuşu’ndaki merdivenlerin Beyoğlu Belediyesi tarafından griye boyanmasının ardından tüm Türkiye’de merdivenler LGBTİ hareketinin renklerine büründü.
 
Ütopyalar Güzeldir
Şarkıcı ve söz yazarı Ceyl’an Ertem, biseksüel olarak açıldı. Cadı Avı projesiyle Türkiye’deki kadın müzisyenleri saygı duruşunda bulunan Ertem, LGBTİ ve hayvan özgürlüğü hareketlerine verdiği destekle biliniyor.
 
No Freedom, No Reply!
Erkek erkeğe tanışma uygulaması Grindr, 10 Eylül’de İstanbul Anadolu 14. Sulh Ceza Mahkemesi’nin “koruma tedbiri” kararıyla sansürlendi.
 
Eşcinsel Belediye Başkanımız “İnşallah” Olacak!
Türkiye’de ilk kez açık bir eşcinsel yerel seçimlerde aday oldu. Can Çavuşoğlu, 2014 yerel seçimlerinde Giresun’un Bulancak ilçesinde belediye başkanı olmayı hedefliyor.
 
Transfobi Öldürür!
İstanbul’un Tozkoparan semtinde silahlı bir grup, Ezgi adlı bir trans kadına saldırdı. İstanbul Kurtuluş’ta saldırıya uğraya bir trans kadını ambülans almazken,  İstanbul Tarlabaşı’nda saldırıya uğrayan Didem adlı bir trans kadın da polisin ilgisizliği nedeniyle şikâyette bulunamadı. İstanbul Fulya’da ise bir trans kadının evi, camına bırakılan bir tehdit mektubunun ardından kundaklandı.
 
Ali Hep O Gülüşüyle Hatırlanacak
Türkiye’nin ilk trans erkek örgütlenmesi olan Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi’nin kurucularından Ali Arıkan, 25 Eylül gecesi hayatını kaybetti. Sevenleri Ali’yi son yolculuğunda da yalnız bırakmadı.
 
LGBTİ Örgütleri Neler Yaptı?
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, seks işçiliğina dair mitlerle ilgili ilk söyleşisini 7-8 Eylül’de yaptı. Mersin 7 Renk, 14 Eylül’de LGBTİ’lere yönelik bir cinsel sağlık eğitimi düzenledi. Kaos GL Derneği, Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’yla birlikte yürüttüğü “Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar” dersini 18 Eylül’de başlattı. Kaos GL, 20 Eylül’de de 19. yaşını kutladı. Keskesor LGBT Diyarbakır Oluşumu, nefret cinayetlerini protesto etmek ve anayasal eşitlik talebini dile getirmek için 19 Eylül’de Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Ayılar, 19-22 Eylül arasında 14. Istanbear Sonbahar Festivali kapsamında İstanbul’da buluştu. Lambdaistanbul ise LGBTİ mahpuslar için bir kitap kampanyası başlattı. Hevî LGBTİ İnisiyatifi, 22 Eylül’de kuruluşunu ilan etti. Trans X Turkey, nefret cinayetlerine karşı bir kısa film yarışması başlattı. Hêvî LGBTİ, İstanbul LGBTT, Lambdaİstanbul, SPoD – Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği ve bağımsız LGBT Aktivistlerinden oluşan LGBT Siyasi Temsil ve Katılım Platformu, Mart ayında yapılacak yerel seçimler sürecinde hem LGBT’lerin siyasi temsil ve katılımlarını hem de adayların LGBT’lere yaklaşımlarını izleyeceğini duyurdu.  
 
Paket Boş Çıktı!
Başbakan Erdoğan’ın 30 Eylül’de açıkladığı “Demokratikleşme Paketi”nde LGBTİ’lerin adı anılmadı. Paketle sunulan nefret suçları yasasında da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine hiçbir şekilde değinilmedi. 

Etiketler: yaşam
Nefret