15/03/2021 | Yazar: Kaos GL

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği: “Faillerin cezalandırılması ve her türlü transfobik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesine karşı dayanışmaya çağırıyoruz!”

“Failler nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almalı!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği, öldürüldüğü ve bir battaniyeye sarılarak çekyat içerisine konulduğu geçtiğimiz hafta açığa çıkan Miraş Güneş’in katilinin cezalandırılması ve her türlü transfobik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesine karşı dayanışmaya çağırıyor:

“12 Mart sabahına Miraş Güneş’in nefret cinayetiyle öldürüldüğü haberiyle uyandık... İzmir Bornova’da yaşadığı dairenin kendisine ait üst katında ölü bulunan trans kadın Miraş’ın yüzünün tanınmaz hale geldiğini ve başına darbe aldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Transfobik bir nefret cinayetiyle hayatı elinden ve aramızdan alınan Miraş için çok üzgün ve öfkeliyiz. Her geçen gün artan LGBTİ+’lara yönelik hedef gösterme, nefret söylemleri ve spesifik olarak trans kadınlara yönelik kamusal saldırılardan güç alan fail(ler)in etkin soruşturma yürütülerek bulunması ve nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz!

Geçtiğimiz haftadan bu yana trans kadınlara yönelik olarak yalnızca kamusal alanda açıkça en az iki nefret saldırısı gerçekleşmiştir. 6 Mart günü Büyük Kadın Buluşması’nın ardından kolluk güçlerince hedef seçilerek takip edilen üç aktivist trans kadın işkenceyle gözaltına alınmış ve hukuksuzca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ardından ev hapsiyle cezalandırılmışlardır. #AlışınGitmiyoruz 9 Mart günü ise Suriyeli mülteci trans kadın Asya, eski sevgili olan fail erkek Emre B. tarafından kimyasalla saldırıya maruz bırakılmış; saldırı sonucu görme yetisini büyük ölçüde kaybetmiştir! #AsyaİçinAdalet Bugün, 12 Mart sabahı ise trans kadın Miraş Güneş’in öldürüldüğünü ortaya çıkmıştır! Son dönemde açıkça düşmanlaştırma politikasının hedefi haline getirilen LGBTİ+’lar ve spesifik olarak trans kadınlar; her gün dozu giderek artan bir şekilde her türlü şiddet ve baskıya maruz bırakılmaktadır! Bugün ise cürretini, iktidar tarafından üretilen bu transfobik nefret sarmalı ve hedef gösterme, şiddet ve cezasızlık politikalarından alan fail(ler) Miraş Güneş’i katletmiştir!

Kamusal alanlarda ve hatta bizatihi kolluk güçleri tarafından saldırıya maruz bırakılabileceği mesajı verilen, her türlü şiddet ve ayrımcılık pratiğini sürdüren, nefret suçlarına yönelik hiçbir önleme ve ceza politikası üretmeyen ve dahi ülkenin anayasasında yer alan ve uluslararası düzeydeki sözleşmeleri, İstanbul Sözleşmesi’ni adeta tanımayarak uygulamayan transfobik, heteroseksist, kadın düşmanı/mizojenik erkek iktidar, tüm kişi ve kurumlar bu nefret saldırıları ve cinayete ortaktır! Translara yönelik her türlü nefret saldırısı ve trans cinayetleri, devletin varlıklarını yok saydığı translara karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, faillere uygulanan cezasızlık halinin, önlenmeyen her türlü ayrımcılığın sonucudur ve politiktir!

Yaşanan nefret cinayetine ilişkin ana akım medyadaki haberlerde kullanılan transfobik dil ise fiziki ya da sanal, özel ya da kamusal her türlü alanda translara ve özel olarak trans kadınlara yönelik şiddeti varoluşlarını silerek, yok sayarak, kriminalize ederek meşrulaştırmaktadır. Ayrımcılık ve şiddetin bu denli arttığı, bir arada yaşamın zorlaştırıldığı ülkede tüm medyayı ve sosyal medya kullanıcılarını bu nefreti üretmemeye, karşı çıkmaya ve engellemeye tekrar çağırıyoruz!

Tüm üzüntü ve öfkemizle tekrar haykırıyoruz: trans kadınlara yönelik gerçekleşen tüm saldırıların failleri ceza almalıdır! Miraş Güneş’i katleden failler etkin soruşturma yürütülerek bulunmalı ve nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almalıdır! #MiraşGüneşİçinAdalet #TransCinayetleriPolitiktir #TransCinayetleriÖnlenebilir

Transmizojenik, heteroseksist ve cinsiyetçi erkek iktidarın kutuplaşma yaratarak hedef haline getirdiği ve siyasal rant elde etmeye çalıştığı bu nefret dolu siyasete ve bu iklimden güç alan faillere karşı herkesi koşulsuz olarak trans kadınlara yönelik nefret suçu ve nefret cinayetlerinin takipçisi olarak ses çıkarmaya, faillerin cezalandırılması ve her türlü transfobik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesine karşı dayanışmaya çağırıyoruz!”


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları
nefret