02/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Atlar için bir işkence olan ‘fayton’un yasaklanmasını talep eden hayvan hakları aktivistleri akülü ya da güneş enerjisi ile çalışan faytonun kullanılmasını öneriyor.

#FaytonaBinme atlar ölüyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Atlar için bir işkence olan “fayton”un yasaklanmasını talep eden hayvan hakları aktivistleri akülü ya da güneş enerjisi ile çalışan faytonun kullanılmasını öneriyor.

Çoğu turistik olmak üzere çeşitli sebeplerle atların faytonlarda müşteri kaçmasın diye dinlendirilmeden çalıştırılması ve yaz aylarında turistlerin faytonlara ilgisinin artması ortalama ömrü yirmi yıl olan atların erken ve acı içinde ölümlerini beraberinde getiriyor.

Ölen atlar denize atılıyor

Faytonda koşturulduğu için hayatını kaybeden atlar faytoncular tarafından gizlenmeye çalışılıyor. Bu nedenle özellikle İstanbul Adalar’da kıyılara vuran at cesetleri ya da yaralı terk edilen atları hayvan hakları aktivistleri görünür kılmaya çalışıyor.

“Akülü ya da güneş enerjisi ile çalışan fayton kullanılsın”

Atlar için bir işkence olan “fayton”un yasaklanması ve atlı faytonların yerine akülü ya da güneş enerjisi ile çalışan faytonların getirilmesi talebi yeniden gündemde. Hayvan hakları aktivistleri, herkesi faytonu kullanarak bu işkencenin bir parçası olmaktan vazgeçemeye çağırıyor.

İmza kampanyası başlatıldı

Hayvan hakları aktivistleri tarafından atlı faytonların yasaklanması ile ilgili Change.org’da imza kampanyası başlatıldı. Kampanyayı imzalamak için burayı, faytonlu atların yasaklanması için yapılan eylem videosunu izlemek için ise şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan imza kampanyasını #FaytonaBinme hashtagi ile paylaşarak, destek olabilirsiniz.


Etiketler: yaşam, ekoloji
İstihdam