15/04/2022 | Yazar: Kaos GL

“Bana göre kimlik masum bir tanımlama değil; kimlik bir rejimdir, hatta normatif bir rejimdir. “Kimliğin” ne anlama geldiğini kökten yeniden yapılandırmak istiyorum.”

Feminist Forum’un konuğu Marquis Bey’le tanışın Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin her sene düzenlediği Uluslararası Feminist Forum’un onuncusu 16-17 Nisan’da çevrimiçi ortamda yapılacak.

Derneğin bu sene sanat kolektifi Slavlar ve Tatarlar ile ortak düzenlediği etkinliğin teması: Bildiğimiz Dünyanın Sonu - Yeni İttifaklar.

- KAYIT YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYIN -

Simültane tercümenin olacağı etkinlik 16 Nisan Cumartesi günü Türkiye saatiyle 18.30’da başlayacak. Etkinlik konuşmacıları arasında araştırmacı Marquis Bey de yer alıyor.

Marquis Bey, Northwestern Üniversitesi'nde Afro-Amerikan çalışmaları, İngiliz dili, Toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmaları ile Eleştirel teori alanında dersler veriyor. Bey çalışmalarında siyah feminist teori, trans ve non-binary incelemeler, ilga ve çağdaş edebiyata odaklanıyor.

Bey, Duke University Press'ten yayımlanan Black Trans Feminism [Siyah Trans Feminizm] ve yakında aynı yayınevinden yayımlanacak olan Cistem Failure: Essays on Blackness ve Cisgender [Cistem Hatası: Siyahlık ve Natrans Toplumsal Cinsiyet Üzerine Denemeler] kitaplarının yazarı.

Marquis Bey, “kimlik” ve “kesişimsellik” kavram ve politikalarına eleştirel yaklaşımlarıyla biliniyor. Bey’in cümleleriyle:

“Bana göre kimlik masum bir tanımlama değil; kimlik bir rejimdir, hatta normatif bir rejimdir. “Kimliğin” ne anlama geldiğini kökten yeniden yapılandırmak istiyorum ve bu arzu, tümü düzenlenmiş, okunaklılık ve istikrarın normatif rejimleri olan varsayımsal bir tutarlılık, bilinebilirlik ve gözeneksizliğe dayanan bir kimlik anlayışı tarafından motive ediliyor. Bu, olabileceğimiz veya olabileceğimiz kadar çok şeye izin vermez. İlgayı her alanda seferber etmemin nedenlerinden biri de bu: Bunun nedeni, çeşitli kimliklerin - ırk, cinsiyet, cinsellik, vb. - bu ırk, cinsiyet ve cinsellik kavramları dışında, olabileceğimiz her şeyi engellemesidir. Başka bir deyişle, kişinin sadece belirli bir ırk veya cinsiyet olması değildir; bu şeyler dayatmalar, Fred Moten'in söyleyeceği gibi "dayatılmış ontolojiler"dir ve bu sıfatla bizi ontolojik olarak sıçramadan sınırlandırırlar. Onlarsız görünmemize veya var olmamıza izin verilmez; olabileceğimiz kişi zaten en başından beri kısıtlanır.”

Forumun tüm programı şöyle:

Bildiğimiz Dünyanın Sonu - Yeni İttifaklar

10. Uluslararası Feminist Forum

Etkinlikte simültane çeviri olacaktır. Her iki günün programı aşağıdaki gibidir. Katılmak için lütfen kayıt yaptırınız.

16 Nisan Cumartesi

18:30-19:00 

Açılış Konuşması

Aylime Aslı Demir & Dr. Mühdan Sağlam

19:00-20:20

Olena Shevchenko

Insight LGBTQ Derneği, Kiev, Ukrayna

Dragana Todorovic 

Mülteciler için Lezbiyenler, EL*C

20:35-21:30

Bombaları Yasaklamak, Patriyarkayı yıkmak

Ray Acheson

17 Nisan Pazar

18:30-19:00 

Açılış Konuşması:

Yanlış Teorinin Kapanında Kısılı Kalmak

Prof. Dr. Talia Mae Bettcher

19:00-20:10

TERF Savaşları: Bir Giriş

Dr. S. Erikainen

20:20- 21:30

Siyah Trans Feminist Radikalizm

Prof. Dr. Marquis Bey


Etiketler: yaşam, dünyadan
Telegram