15/08/2017 | Yazar: Kaos GL

St. Petersburg’tan hak savunucuları ‘eşcinsel propaganda yasağı’, polis ve sağcı grupların baskılarına rağmen bir araya geldi.

Fotoğraflarla St. Petersburg Pride! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

St. Petersburg’tan hak savunucuları “eşcinsel propaganda yasağı”, polis ve sağcı grupların baskılarına rağmen bir araya geldi.

Rusya’da homofobi ve transfobi karşıtları son yılların en büyük Onur Yürüyüşü etkinliğini gerçekleştirdi.

8. LGBT Pride için yüze yakın kişi şehrin büyük parklarından Mars Çayırları’nda bir araya geldi. Polis baskısı altında gerçekleşen eylem, 2010 yılından beri ülkede gökkuşağı bayrağının dalgalandığı en büyük etkinlik olarak görülüyor.

Pride eylemine katılan lezbiyen aktivist Sveta, Pinknews’a yaptığı açıklamada, “Herkesin Pride’a katılmak için kendi sebepleri var ama birçok arkadaşım işyerinde ayrımcılığa uğrayacakları, işini kaybedecekleri ya da üniversiteden ihraç edilecekleri endişesiyle Pride’a gelemedi” dedi.

LGBTİ’lere ilişkin herhangi bir etkinlik düzenlemenin zor olduğu Rusya’da aktivistler “eşcinsel propaganda yasağı”na rağmen haklarını savunmak için çaba harcıyor. Pride etkinliği de ancak ülkedeki “ifade özgürlüğü alanları” diye belirlenen alanlarda yapılabiliyor. Ülkede çeşitli sağcı gruplar da sık sık LGBTİ’leri hedef alıyor.

AİHM, Rusya’yı mahkum etti

Rusya’da “eşcinsel propaganda yasağı” 2013 yılından beri yürürlükte. LGBTİ toplulukları kısıtlayan ve yalnızlaştıran bu yasaya karşı üç aktivist Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. AİHM, "eşcinsellik propagandası"nı yasaklayan kanunun “düşünce özgürlüğüne” ve “ayrımcılıkla mücadeleye” aykırı olduğuna hükmetti.

Fotoğraflar: Olga Matseva, AFP

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret