29/08/2007 | Yazar: Ozan Gezmiş

24–26 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da yapılan BarışaRock festivalinde stant açan MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu gönüllüleri, tiyatro oyunlarından söyleşilere eşcinsellerin sesi oldular.

Gettoları değil ''başka bir dünya''yı istiyoruz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı 24–26 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da yapılan BarışaRock festivalinde stant açan MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu gönüllüleri, tiyatro oyunlarından söyleşilere eşcinsellerin sesi oldular. Eskişehir muhabirimiz Ozan Gezmiş’in haberi.

Karşı festival 'BarışaRock' 3 gün süren bir dizi konser ve etkinliklerin ardından geçtiğimiz pazar günü sona erdi. 60'dan fazla grubun sahne aldığı festivalde ayrıca birçok sayıda söyleşi, panel, film ve tiyatro gösterimleri gerçekleştirildi.
 
‘Savaş değil barış istiyoruz!’, ‘Hepimiz faklı hepimiz eşitiz’, ‘Irkçılığa ve milliyetçiliğe dur de!’, ‘Cinsiyetçiliğe ve homofobiye hayır!’ sloganları eşliğinde her sene olduğu gibi bu sene de birçok sivil toplum örgütünün sesi daha yüksek duyuldu. Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu'nun yan yana yer aldığı stantlarda ise festival boyunca birçok bildiri, broşür ve Lubunya dergileri dağıtıldı. Ayrıca MorEl rozetleri ve Kaos GL dergilerinin de satıldığı stantlar aracılığıyla birçok kişiye doğrudan ulaşılmış oldu.

Festivalin ikinci gününde MorEl gönüllülerinin Başka Kültür Evi'nin oyuncularıyla birlikte hazırladığı ‘Sevgi Bağları’ adlı tiyatro oyunu sergilendi. Oyunda televizyonda çok sık karşılaştığımız sevgili(!) yarışmalarında ki cinsiyetçi tutumlar esprili bir şekilde anlatılırken, ayrıca bu tür bir programa eğer gey ve lezbiyen çiftler katılmak isterse karşılaşılabilecekleri ön yargılar ve homofobi de anlatılmaya çalışıldı.

 Festivalin son gününde ise Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nden Boysan Yakar, MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu'ndan Pelin Kalkan, Pembe Hayat LGBTT Derneği'nden Toprak İzci'nin katılımı ve Mehmet Tarhan'ın moderatörlüğünde ‘Cinsel Yönelimle BarışaRock’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. ‘Türkiye eşcinsel hareketi neden toplumsal bir harekettir?’ konulu söyleşi ile örgütler kendilerini tanıtıp politik tavırlarını dile getirdi ve yine örgüt deneyimlerinden yola çıkarak LGBTT özgürlük mücadelesinde karşılaşılan sorunlar, homofobi ve transfobi üzerinden dinleyicilerinde katılımıyla söyleşi tamamlandı.

Üç günün sonunda akıllarda kalan ise LGBTT bireyler için adeta gettolaşmış BarışaRock'ın ''farklı'' olan herkes için ''’başka bir dünya mümkün’'' inancını güçlendirdiği oldu. Tabi ki homofobinin ve cinsiyetçiliğin her yerde ve her koşulda LGBTT bireyleri ve kadınları kuşattığı düşünülürse BarışaRock'da da zaman zaman homofobik ve cinsiyetçi durumlarla karşılaşıldı ama özgürlüğü 3 gün için bile olsa hissedebilmek herkes için mutluluk vericiydi.

*Muhabirimizin diğer haberleri

[[Karşı festivalde eşcinsellerin de sesi duyulacak!]]

[[Gizli sansürün 'Öykü'sü!]]

[["Var"ların "yok"ları için bu sefer ‘Ufuk’ta meclis var!]]

[[Bir psikiyatr buhranı "gözünden tanımak"]]

[[Engelleri yıktık!]]

[[Elimin hamuruyla reddediyorum!]]

[[Bu siteye erişim Engellenemez]]

[[Eskişehir'de "Yürüyoruz’]]

[[Eskişehir'de bir ilk!]]

[[Yerelden zafere ilk adım!]]

Etiketler: yaşam
Nefret