05/02/2007 | Yazar: Kaos GL

İtalyan politikasının ‘en renkli siması’ Vladimir Luxuria, Müslüman ülkelerde eşcinsellerin büyükelçiliğini yapma fikriyle gündeme oturdu. Luxuria bu amaçla haziran ayında Türkiye'yi ziyaret edecek ve Lambdaistanbul’un düzenleyeceği onur yürüyüşüne katılacak.

Geylerle yürümeye geliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İtalyan politikasının ‘en renkli siması’ Vladimir Luxuria, Müslüman ülkelerde eşcinsellerin büyükelçiliğini yapma fikriyle gündeme oturdu. Luxuria bu amaçla haziran ayında Türkiye'yi ziyaret edecek ve Lambdaistanbul’un düzenleyeceği onur yürüyüşüne katılacak.

KAOS GL

İtalyan Yeniden Kuruluş Komünist Partisi'nden, parlamentoya milletvekili olarak giren transeksüel Vladimir Luxuria, yıllarca İtalya şov dünyasında yaptığı gösterilerle kendinden söz ettirdi. Eşcinsel derneklerinde gey, lezbiyen, travesti ve transeksüellerin hakları için verdiği mücadelelerle kendisini politikaya hazırlayan Luxuria, bugün İtalya'nın en ilginç politik simalarından biri oldu. İtalyan parlamentosunda kadınlar tuvaletine gittiği için Forza Italia'nın kadın milletvekillerinin gazabına uğrayan Luxuria, son olarak Müslüman ülkelerde eşcinsellerin büyükelçiliğini yapmak fikrini ortaya attı. Bu yeni misyonuna Türkiye'den başlamak isteyen Luxuria, Türkiye ziyaretinde Kültür Bakanı Atilla Koç'la da görüşmek istiyor.

Derneklerle görüşmek için geliyorum

Neden eşcinsellerin büyükelçisi olarak Türkiye'ye gitmek istiyorsunuz?

— Ben kendimi gey büyükelçisi olarak sunmak istemedim ama basın böyle tanımladı. Benim İtalya dışında olan bitenle ilgilenmem de doğru bir şey. Avrupa için insan hakları konusu önemli bir konu, Türkiye de Avrupa ve Asya arasında bir kapı olduğuna göre, İslam ülkeleri arasında eşcinsellerin yaşam koşulları hakkında diyalog kurulabilecek ilk ülke olabilir. Türkiye'ye iki kez gittim ama politikacı olarak değil. Gazetenizde yayınlanan haberden sonra Lambdaistanbul derneği beni aradı. İstanbul'da haziran ayında yapılacak olan en önemli yürüyüşe beni davet ettiler. Bu galiba en önemlisi olacak. Bu yürüyüşte resmi makamların tavrı çok önemli.

Türkiye'deki eşcinsellerin koşulları konusunda bir araştırma yaptınız mı?

— Eşcinsel yürüyüşünden önce derneklerle görüşmek için gitmek istiyorum. Türkiye'de eşcinselleri suçlu gösteren bir yasa yok ancak kamu ahlakı ve kamu düzeni ile ilgili yasa, eşcinsellere karşı bir silah olarak kullanılabiliyor. Daha 2005'te Ankara'nın bir taşrasında kaymakam, yeni kurulan bir derneği (Kaos GL) kamu ahlakına aykırı olduğu gerekçesi ile kapadı.* Oysa bu derneğin amacı, cinsiyet olarak farklı insanlara bir yardım sağlamaktı. Bu tip haberler bizim çevrelerde hemen yayılıyor. Bana göre, Türkiye eşcinsellik konusunda çelişkilerle dolu. Murathan Mungan, ünlü ve eşcinselliği beyan etmiş; Türkiye'de kitapları çok satan ve çok beğenilen bir yazar. Bu, Türk halkının önyargılı olmadığını gösterir.

Türkiye 60’lardaki İtalya’yı hatırlatıyor

Avrupa’daki İslam korkusunu nasıl yorumluyorsunuz?

— Bana göre değişime bir reaksiyon var. İtalya, II. Dünya savaşından sonra multi etnik bir toplum olma yoluna girdi. Ben bunu panik halinde yaşamıyorum. Haçtan, başörtüden konuşuluyor... Ben Türkiye'de mini etekli kadınlar da gördüm. Bütün Arap dünyasının aynı olduğunu düşünenler için önemli bir örnek bu.

Türkiye'nin Arap dünyasının bir parçası olmadığını da hatırlamak lazım.

— Türkiye, uygarlık çatışması üzerine tartışmaların bitmesi için temel bir ülke. Avrupa diyaloğa açık bir kıta olmalı. Başkalarından öğreneceğimiz çok şey var. Bu açıdan Türkiye, AB'ye girdiğinde gerçekten İslam Dünyası-Doğu ile Avrupa arasında önemli bir köprü olacak. Türkiye'de gey hikayelerini duyduğum zaman aklıma İtalya'nın 60'lı yıllardaki hali aklıma geliyor. Türkiye'ye seyahatimde de bazı hikâyeler duydum. Zaman tanımak lazım. Eşcinseller için ailenin yüz karası tanımlaması çok yanlış.

İtalyan sağcı parlamenterlerin size karşı tavrı değişti mi?

— Parlamentoda artık bana karşı daha nazikler, Kültür Komisyonu'nda çalışan sağcı milletvekilleri de daha nazik davranıyorlar. En kibarları komünistler. Kuşku ile bakanlar ise Kuzey Ligi milletvekilleri.

Kaynak: Yasemin Taşkın, Sabah, 4 Şubat 2007

*Editör notu: Vladimir Luxuria’nın sözünü ettiği Kaos GL Derneği’nin kapatılması için 2005 senesinde Ankara Vali Yardımcısı Selahattin Ekremoğlu tarafından "hukuka ve ahlaka aykırı olduğu" gerekçesiyle dava açılmış, ancak savcılık, Ekremoğlu'nun bu talebini reddetmişti.

*Konuyla ilgili diğer haberler:

[[İtalyan vekillerin ‘kadınlar tuvaleti’ kavgası]]

[[Luxuria da İstanbul’da yürüyecek]]


Etiketler: yaşam
bülten