29/05/2017 | Yazar: Kaos GL

Çarka çıktığımız, koli alıktığımız Gezi Parkı’nın aylarca sürecek olan direnişlerle anılmasının üzerinden dört yıl geçti.

Gezi 4 yaşında! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çarka çıktığımız, koli kestiğimiz Gezi Parkı’nın aylarca sürecek olan direnişlerle anılmasının üzerinden dört yıl geçti.

Çarka çıktığımız, koli kestiğimiz Gezi Parkı’nın aylarca sürecek olan direnişlerle anılmasının üzerinden dört yıl geçti. Biberi bal, meydanları dar eylediğimiz 2013 Mayıs’ının son günlerinden bugüne baktığımızda, kitlelerin meydanlara küskün, sokakların yasak, heykellerin zapt altında olduğunu görüyoruz.

Duvarlarına “Ay resmen devrim”, “orkid bile kanı sizden daha iyi durdurur”, “nerdesin aşkım” yazılan Gezi Parkı betona gömülmüş Taksim’de bir vaha gibi boğazına dek kedere, sıkışmışlığa gömülü bizlere güzel günleri hatırlatıyor.

Gezi Parkı dört sene önce Türkiye’nin farklı kesimlerini iktidara, baskıya karşı bir araya getirmiş ve aynı anda kapitalizme, türcülüğe, heteronormativiteye, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe kısacası iktidarın farklı biçimlerine karşı bir arada ses yükseltmelerine olanak tanımıştı.

Gezi’nin dördüncü yılında, umutlandırsın, hatırlatsın ve yeni bir hareket için heyecanlandırsın diye Gezi’den on fotoğraf hazırladık sizin için.

Mücadeleye devam!

 


Etiketler: yaşam
Nefret