27/09/2022 | Yazar: Kaos GL

Yeniden görülen Hande Buse Şeker davası 12 Aralık’a ertelendi. Katil Volkan Hicret’in tutukluluğu devam ediyor.

Hande Buse Şeker davası 12 Aralık’a ertelendi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hükmün bozulması üzerine yeniden görülen Hande Buse Şeker davasının dördüncü duruşmasında da karar çıkmadı.

19 Eylül’de İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katil Volkan Hicret, cezaevinden getirildi. Hande Buse Şeker’in avukatları Av. Kerem Dikmen ve Av. Mahmut Şeren’in de katıldığı duruşmada, dava eksiklerin giderilmesi için 12 Aralık saat 9.30’a ertelendi.

Hande Buse Şeker davası

2019 yılında İzmir’de polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker’in ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında yargılanan Volkan Hicret, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

TIKLAYIN – Hande Buse Şeker davasının zaman çizelgesi

Genç LGBTİ+ Derneği’nin cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozuldu. Mahkeme; sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebini kabul etmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılmasını istedi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı buldu.

TIKLAYIN – Avukatlar Hande Buse Şeker davasını değerlendiriyor


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, çalışma hayatı
nefret