16/08/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Hasankeyf’in dinamitlenmesi ile Musul Müzesi ve Palmira antik kentinin havaya uçurulması arasındaki fark nedir?’

Hasankeyf’e dinamit bölgeye geri dönüşü olmayan zararlar veriyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Hasankeyf’in dinamitlenmesi ile Musul Müzesi ve Palmira antik kentinin havaya uçurulması arasındaki fark nedir?”

Ilısu Baraj Gölet’i altında kalacak olan Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinde dinamitle yıkımın ardından Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi bir açıklama yayınladı. Girişim’in 14 Ağustos Pazartesi günü sosyal medya üzerinden yayınladığı basın açıklamasında, Hasankeyf’te gereksiz şekilde kayaların yıkıldığına ve doğaya zarar veren dinamitin kullanıldığına dikkat çekildi.

Dinamit, bölgenin eko sistemine zarar veriyor

Açıklamada, “antik liman iskele inşaat ikmal ihalesi” kapsamında Hasankeyf’te tehlike arz eden kayaların düşürülmesi amacıyla kullanıldığı iddia edilen dinamitin aslında tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayalara uygulandığı belirtiliyor.

Ayrıca açıklamada kayaların düşürülmesi için kullanılan dinamit tarzı patlayıcıların diğer kayalarda da titreşimlere neden olduğu, kalenin doğal yapısını bozduğu ve patlamalardan dolayı oluşan sesin yerel halkta -özellikle çocuklarda- korkuya neden olduğu ifade ediliyor.

Açıklamasında, kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıkların bulunduğuna da değinen Girişim, düşen kaya parçalarının kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini bildiriyor.

Uzmanların ve halkın görüşlerini dikkate almadan 12 bin yıllık Hasankeyf hakkında verilen kararların, bölgenin eko sistemine zarar verdiğini ifade eden Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi bu proje ile binlerce yıllık tarihin, yaşanmışlıkların kaybolacağını hatırlatıyor, böyle bir projenin bölgeye turist çekmeyeceğini söylüyor.

Hasankeyf'e dinamit Meclis’te

Hasankeyf’teki kayaların dinamitle patlatılmasının ardından konu Meclis’e taşındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konu hakkında Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

CHP’li vekil Tanrıkulu, kayaların gelişigüzel şekilde dinamit ile yıkılması talimatını kimin verdiğini sorarken, HDP’li vekil Danış, Hasankeyf’in dinamitlenmesi ile Musul Müzesi ve Palmira antik kentinin havaya uçurulması arasındaki farkı sordu.

 


Etiketler: yaşam, ekoloji
Nefret