02/12/2020 | Yazar: Yıldız Tar

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, trans kadınların yaşadığı sorunları, cinayetleri, ayrımcılığı ve devletin görevlerini hatırlatarak araştırma önergesi verdi.

HDP’den trans kadınların sorunlarına ilişkin araştırma önergesi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, trans kadınların yaşadığı sorunlara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi verdi.

Başaran, Türkiye’nin trans cinayetlerinde Avrupa’da birinci dünyada ise 12. sırada olduğunu hatırlatarak, transların şiddete maruz bırakıldığını vurguladı. Özellikle trans kadınların ayrımcılık ve eşitsizlik karşısında desteklenmediğini, “ikinci sınıf vatandaşlar” olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kaldıklarını söyledi. “Beden uyum sürecine” girmek isteyen trans kadınlar için yasal ve ekonomik engellerin sürdüğünü, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından pek çok engel çıkartıldığını da ekledi.

İstanbul Sözleşmesi aleyhinde kampanyaların LGBTİ+’lara yönelik nefret suçlarına da yol açtığını, başta translar olmak üzere çoklu ayrımcılığa maruz bırakılan engelli, mülteci ve HIV’le yaşayan LGBTİ+’ların özel ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik politika geliştirilmesi gerektiğini de belirten Başaran, araştırma önergesinin gerekçesinde “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin de bulunduğu bir nefret suçları mevzuatının oluşturulması gerekmektedir” dedi.

Başaran; önergede Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’ndaki ayrımcılık maddelerinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer almadığını, LGBTİ+’lara şiddete ilişkin destek mekanizması bulunmadığını, trans kapsayıcı eğitim ve istihdam politikaları olmadığını, trans kadınların sık sık polis baskısına maruz kaldığını, dava süreçlerinin normalden daha uzun sürdüğünü ve trans mahpusların sorunlarını da hatırlattı.


Etiketler: insan hakları, kadın, yaşam, nefret suçları, siyaset
nefret