19/04/2021 | Yazar: Kaos GL

HDP’li Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Fransız eşcinsel Yahudi mahpus Fabien Azoulay’ın yaşadıklarını Adalet Bakanı’na sordu: Şiddet, kötü muamele, adil yargılanma hakkının ihlali…

HDP, Fabien Azoulay’a cezaevinde homofobik saldırıları Meclis gündemine taşıdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Fransa vatandaşı eşcinsel Yahudi mahpus Fabien Azoulay’ın Türkiye hapishanelerinde yaşadıklarını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Fabien Azoulay’ın Fransız asıllı olup şu an Giresun Hapishanesi’nde hükümlü olarak bulunan eşcinsel bir mahpus olduğunu belirten Koçyiğit, avukatları ve ailesinin 2017 senesinden bu yana Fransa’ya geri gönderilmesi için mücadele ettiğini hatırlattı ve ekledi:

“Bulunduğu Giresun Hapishanesi’nden ailesine gönderdiği mektupta sürekli halde tacize uğradığını, kötü muamele ve şiddete maruz kaldığını ve tehdit edildiğinden söz etmiştir.

“Gelinen bu aşamada Fabien Azoulay isimli Fransız vatandaşı hakkında Türkiye'deki ceza mahkemesi tarafından hükmedilen mahkûmiyet cezasının Fransa'da infazının devam edilmesi için kampanya başlatılmıştır.”

hdp-fabien-azoulay-a-cezaevinde-homofobik-saldirilari-meclis-gundemine-tasidi-1

Fabien Azoulay

Koçyiğit Bakan’a şu soruları yöneltti:

1-   Fabien Azoulay isimli Fransız vatandaşının cezasının infazı amacıyla götürüldüğü Maltepe Cezaevinde kötü muamele ve şiddete maruz kaldığı Türkiye-Paris Büyükelçisi tarafından doğrulanmıştır. Konuya dair Bakanlığınıza bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmış bir soruşturma var mıdır?

2-   Fabien Azoulay’ın maruz kaldığı kötü muamele, homofobik saldırının ardından yargılanan fail 1 yıl hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Nefret suçu bağlamında değerlendirilmesi gereken bu eylemler hakkında belirtilen suç tipi ne olmuştur?

3-   2019 yılının Kasım ayında Maltepe Cezaevinde bulunduğu esnada eşcinsel olduğu gerekçesiyle homofobik bir saldırıya uğrayan mahpusun vücudunda ikinci derece yanıklar oluştuğu belirtilmiştir. Bu saldırıyı gerçekleştirenler arasında şüpheli olarak cezaevi personelinin ifadesine başvurulmuş mudur?

4-   Fransa ve Türkiye'nin 1980'li yıllardan bu yana taraf oldukları "Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Sözleşmesi" kapsamında, Azoulay'nin mahkumiyetinin kalan infaz süresinin Fransa'da devamı amacıyla Mayıs 2019'da avukatları tarafından yapılan nakil başvurusu neden kabul edilmemiştir?

5-   Mahpusun avukatlarının aktarımına göre yargılama sürecinde her biri yaklaşık beş dakika süren duruşmalar gerçekleşmiştir. Bu durum adil yargılanma hakkının ihlali değil midir?

6-   Mahpusun önce Maltepe Cezaevinde daha sonra şu an bulunduğu Giresun Cezaevinde yaşamış olduğu şiddet ve kötü muamele eylemleri eşcinsel ve Yahudi kimliğine sahip olduğu gerekçesiyle mi gerçekleşmiştir?

7-   Türkiye cezaevlerinde bulunan mahpusların kaçı yabancı uyrukludur?

8-   Türkiye cezaevlerinde bulunan mahpusların kaçı cinsel kimliğine dayalı olarak şiddete maruz bırakılmıştır? Kaçı soruşturulmuştur?

9-    Türkiye cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü mahpusların içerisinde bulunan LGBTİ+ bireylerin hakları konusunda Bakanlığınız ne tür çalışmalar yapmaktadır? 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam