04/05/2021 | Yazar: Kaos GL

HEVİ LGBTİ+ Derneği, “Mülteci LGBTİ+’lar Özelinde Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün Etkinliği”ne davet ediyor.

HEVİ, 17 Mayıs’ta mülteci LGBTİ+’lar özelinde buluşmaya çağırıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

HEVİ LGBTİ+ Derneği, 15-16 Mayıs tarihlerinde 17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün kapsamında mülteci LGBTİ+’lar özelinde bir araya gelmeye çağırıyor.

TIKLAYIN - HEVİ LGBTİ+: Mülteci LGBTİ+’lar Özelinde Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün Etkinliği çağrısı (Arapça)

TIKLAYIN - HEVİ LGBTİ+: Mülteci LGBTİ+’lar Özelinde Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün Etkinliği çağrısı (Farsça)

TIKLAYIN - HEVİ LGBTİ+: Mülteci LGBTİ+’lar Özelinde Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün Etkinliği çağrısı (Kürtçe)

Neden mülteci LGBTİ+’lar özelinde?

Dernek bu etkinliği neden mülteci LGBTİ+’lar özelinde diye düzenlediğini şöyle anlatıyor:

“Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK), ‘2020 Küresel Eğilimler Raporu’nda, sadece 2019 yılında dünyada 79 milyon 500 kişinin yerinden edildiği belirtilmiştir. Hareketlilik olgusu “mülteci krizi” tanımlamasıyla sorunsallaştırılmaktadır. Oysa hepimiz tarafından bilinmektedir ki; mültecilik küresel ölçekte bir sorun değil bir sonuçtur. Ve, buradaki tanımlamanın aksine, durum bir ‘göç politikası krizi’dir. Bununla birlikte, sorun olarak algılanması gerekenin devlet ve toplum şiddetiyle insanların yerlerinden edilmesi olduğunun altını tekrar çizmek istiyoruz.”

“Küresel ölçekte gerçekleşen bu göç dalgasının önemli bir parçasını da yaşadığı ülkelerde çoğu zaman ayrımcılığa, LGBTİ+fobiye maruz kalan LGBTİ+lar oluşturmaktadır. Yine 2020 yılında BMMYK tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye; dünyada en fazla mülteci bulunan ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Türkiye’de toplamda 4 milyondan fazla mülteci yaşamaktadır. Mültecilerin önemli bir kısmını yine mülteci LGBTİ+’lar oluşturmaktadır.”

“Türkiye’de yaşayan, yaşamak zorunda bırakılan mülteci LGBTİ+lar çoklu ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Mülteciler çoğu zaman kendi başlarına LGBTİ+fobi ve ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. HEVİ LGBTİ+ olarak bizler, 2015 yılından beri düzenli olarak mülteci LGBTİ+larla çalışmalar yürütmekteyiz. HEVİ olarak, mülteci LGBTİ+ların yalnız olmadığını hatırlatmak, yaşanan hak ihlalleri ve LGBTİ+fobi ile mücadele etmek için bu yıl da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi Karşıtı Gün (IDAHOBIT) kapsamında mülteci LGBTİ+ arkadaşlarımızla online olarak bir araya geliyoruz.”

“LGBTİ+’fobiye, ırkçılığa ve yaşanan tüm ayrımcılıklara karşı birlikte mücadele etmeye seni de davet ediyoruz.”

Etkinlik programı

15 Mayıs 2021 Cumartesi

15.00-17.00 -  Mülteci LGBTİ+ Olmak ve Değişen Hukuk Prosedürleri

17.00-19.00 -  Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor?

15 Mayıs 2021 Cumartesi günü tüm etkinliklerde Arapça ve Türkçe çeviriler olacak.

16 Mayıs 2021 Pazar

15.00-17.00 - Mülteci LGBTİ+ Olmak ve Değişen Hukuk Prosedürleri

17.00-19.00 - Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor?

16 Mayıs 2021 Pazar günü tüm etkinliklerde Farsça, Kürtçe ve Türkçe çeviriler olacak.

Etkinliklere katılmak için hevilgbt@gmail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz.

17 Mayıs neden kutlanıyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün eşcinselliği hastalık sınıflandırmasından çıkardığı gün olan 17 Mayıs (1990) sonraki yıllarda “Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün” olarak kutlanmaya başladı. Seneler içinde “Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün” ve “Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün” isimleriyle anılan 17 Mayıs, LGBTİ+ kimliklere yönelen nefrete karşı kutlanmaya devam ediyor.


Etiketler: insan hakları, mülteci
İstihdam