18/04/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Hindistan Yüksek Mahkemesi eşit evlilik için LGBTİ+ aktivistlerini dinliyor. BBC’ye konuşan queer çift Ankita Khanna ve Dr. Kavita Aror 2020’de evlenmek için yaptıkları başvuru için umutlu.

Hindistan’ta tarihi dava bugün başladı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hindistan Yüksek Mahkemesi eşit evliliğin yasalaşması için LGBTİ+ aktivistlerinin bugün görülen davada inceliyor.

Kamu yararına canlı yayımlanan davanın beş yargıçlı duruşmasında hem LGBTİ+ aktivistleri hem de eşit evlilik hakkı karşıtları dinleniyor.

Yüksek Mahkeme 2009’da eşcinselliği kriminalize eden Hindistan Ceza Kanunu'nun 377. Maddesini iptal etmiş 2018’te de Anayasa Mahkemesi sömürge döneminden kalan bu yasayı kaldırmıştı.

Yüksek mahkeme, davanın “yeni ufuklar açan” bir öneme sahip olduğunu söylerken hükümet avukatları evliliğin “biyolojik bir erkek ve bir kadın” arasında gerçekleşmesi gerektiğini ve mevzuatın, dini ve sosyal değerlerin temelinin bu olduğunu ileri sürdü.

Duruşmanın 20 Nisan Perşembe gününe dek süreceği tahmin ediliyor.

“Ortak bir banka hesabı açtırmak, birlikte bir ev sahibi olmak için sistemle mücadele etmekten yorulduk

BBC’den Geeta Pandey, sekiz yıldır birlikte yaşayan ve evlilik eşitliğini bekleyen çift Ankita Khanna ve Dr Kavita Arora görüştü. İkisi de ruh sağlığı uzmanı olan çift, evlenmek için 23 Eylül 2020'de yetkili kurumlara başvurdu: “İlişkimizde evliliği düşündüğümüz o aşamadaydık. Ortak bir banka hesabı açtırmak, sağlık sigortası yaptırmak, birlikte bir ev sahibi olmak için sistemle mücadele etmekten yorulduk.”


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam