20/07/2017 | Yazar: Yıldız Tar

Ka Bodyscapes’ sansürlendi. Yüksek Mahkeme sansüre karşı çıktı.

Hindistan’da bir film ve homofobik sansür tartışmaları Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hindistan’ın güneyinden üç erkeğin ahlak kıskacındaki bedenlerine, homofobiye ve her şeye inat özgürlük arayışına odaklanan ‘Ka Bodyscapes’ sansürlendi. Yüksek Mahkeme sansüre karşı çıktı.

Hindistan’daki LGBTİ hareketinin de parçası olduğu sansürlenen ‘Ka Bodyscapes’ filmiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Ülkenin Merkezi Film Sertifika Kurumu CBFC, filmi bu sene başında “Hindu tanrılarını müstehcen ve çıplaklık içerecek bir şekilde yansıttığı” gerekçesiyle filmin gösterimini yasaklamıştı.

Film, Hindistan’ın egemen dini Hinduizm ve eşcinselliğe odaklanıyor.

Mahkeme yeniden değerlendirme istedi

Hindistan’ın güneyinde yaşayan Malayali halkına ve Malayali toplumundaki ahlakçılığa üç arkadaşın gözünden bakan filme ilişkin Kerala Yüksek Mahkemesi yeni bir karar verdi. Mahkeme CBFC’nin filmi incelemesini talep etti, sansürün filmin tamamı izlendikten sonra bütününe dair verilebilecek bir karar olduğunu söyledi.

Filmin yönetmeni Jayan K. Cherian, “Yüksek Mahkeme, CBFC’ye filmin tamamını izlemesini söylerken bir yandan da kuruma bütün filmi yasaklamak yerine ‘uygunsuz’ buldukları kısımları değiştirme ya da silme yetkisi veriyor” dedi.

Kurum ek süre istedi

CBFC, mahkemenin bu kararının ardından “bütün yönetim kurulu üyelerini bir araya getirmek, gösterimiz örgütlemek için yeterli kaynakları olmadığını” söyleyerek iki ay süre istedi.

Geçtiğimiz yıl Londra’da gösterilmişti

Hindistan’ın güneyinde yaşayan Malayali halkına ve Malayali toplumundaki ahlakçılığa üç arkadaşın gözünden bakan film ‘Ka Bodyscapes’ geçtiğimiz yıl Londra LGBT Film Festivali BFI Flare’de prömiyerini yaptı.

Yazar/yönetmen Jayan K. Cherian’ın son filmi ‘Ka Bodyscapes’ üç arkadaş; Haris, Vishnu ve Sia’nın dünyasını keşfe koyulurken kadın düşmanlığı ve homofobiye odaklanıyor. Film, üç arkadaşın dünyadaki yerlerini, özgürlük arayışlarını ve onları kısıtlayan muhafazakarlığı anlatıyor.

LGBTİ hareketinin parçası olduğu ilk film

Hindistan’da her ne kadar LGBTİ’lere odaklanan çok sayıda film yapılsa da ‘Ka Bodyscapes’ ülkedeki LGBT hareketinin aktif katılımıyla yapılan ilk film. Cherian film hakkındaki hislerini şöyle anlatıyor:

“Film hem bir eşcinsel filmi hem de birçok toplumsal soruna odaklanıyor. Kadınlara dönük baskıya karşı isyan, toplumsal ahlakın ikiyüzlülüğü, homofobi ve özgürlük için ödenmesi gereken nihai bedel gibi konular bir insan hakkı olarak cinsellik etrafında anlatılıyor.

“Dine dayalı ve ataerkil bir toplumda cinsellik ve özellikle eşcinsel ilişkiyi anlatmak birçok tepkiye yol açabiliyor. Film çekim sürecinde en büyük engelimize homofobiydi.”

LGBTİ aktivistleri Jijo Kuriakose, Thasni Banu, Kishor Kumar, Deepa Vasudevan, Jolly Chirayath, Deedi Damodaran, Bindu Kallyani filmin kamera arkasında yer alıyor. Trans aktivist Sheetal ve seks işçisi Nalini Jamaeela ise filmin oyuncularından.

Film üç baş kahramanın birbirine geçmiş hikayelerini seyirciye anlatmaya çalışıyor. Özgür ruhlu ressam ve LGBTİ aktivisti Haris; Haris’in resimlerine modellik yapan Vishnu ve Haris’in yakın arkadaşı Sia’nın birbirleriyle ilişkileri filmin seyrini belirliyor.


Etiketler: kültür sanat
nefret