15/03/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Rita Nketiah: “Gana lezbiyen, biseksüel ve queer kadınlar için güvenli değil ve bu feminist bir mesele.”

“Homofobi, feministlerin de sorunudur” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gana’da lezbiyen kadın, 2017 İnsan Hakları İzleme Örgütü

1957 yılında İngiliz yönetiminden çıkarak bağımsız olan Gana, homofobik kanunların da dâhil olduğu yasayı korudu; ülkede “Doğaya aykırı cinsel münasebet”i cezalandıran bir yasa maddesi eşcinselliği ve ikili cinsiyet rollerine uymayan kişileri kriminalize etmeye devam ediyor.

Araştırmacı Rita Nketiah, Gana’da feminist hareketin LGBTİ+’ları da kapsaması gerektiğini hatırlatıyor: “Gana lezbiyen, biseksüel ve queer kadınlar için güvenli değil ve bu feminist bir mesele.”

Nketiah, “Lezbiyen, biseksüel, queer kadınlar nadiren kadın haklarıyla ilgili tartışmaların bir parçası ve heteroseksizm ile gerici akımların etkisindeki kadın hareketi içinde siliniyorlar” diyor.

Gana'daki çoğu kadın gibi, lezbiyen, biseksüel ve queer kadınların en temel insan haklarına erişemediğine dikkat çeken Nketiah şöyle devam ediyor: “LBQ kadınlar cinsiyete dayalı şiddet ve çalışma hayatındaki ayrımcılık dahil olmak üzere birçok büyük engelle karşı karşıya. LBQ kadınlar ayrıca, sağlık hizmetlerine erişmeye çalışırken aileleri tarafından dışlanabiliyor, erkeklerden cinsel şiddet ve ayrımcılığa neden olabilen homofobik ayrımcılığa da maruz bırakılıyor”.

Queer kadınlar yaşadıkları insan hakları ihlallerini polise bildiremiyor!

Gana’da feminist hareketin queer kadınları dışlamasının sonucunu Nketiah şöyle özetliyor: “Örneğin, aile içi şiddeti önleme çabaları, heteroseksüel kadınların partneri olan erkeklerin şiddetini merkeze alıyor. Kızların eğitime erişimini teşvik eden ulusal kampanyalarsa, lezbiyen öğrencilerin anayasal eğitim haklarına erişimini nasıl engellediğini nadiren göstermekte. Diğer yandan queer kadınların yaşadıkları insan hakları ihlallerini polise bildirmesi durumunda homofobik kanunlar nedeniyle tutuklanabilir.”

Peki, ne yapmalı.

Nketiah, “Ganalı feminist harekette queer kadınların yaşadığı derin zararı ele almak için yapılacak çok şey var” diyor ve ekliyor: “Homofobi, heteropatriarkal bir ortamda kök saldığı için feminist bir sorundur. Toplumsal cinsiyet adaleti için mücadelemiz, siyasi perspektifimizi yeniden değerlendirmeyi ve kadınların cinsel yönelimlerini suç sayan yasalara, uygulamalara son vermeye çalışmak.”

Ülkede 24 Şubat 2021’de, LGBTİ+’ların güvenli alanı olan bir merkez devlet tarafından kapatıldı. O günden beri Gana’daki LGBTİ+’lar insandışılaştırmak ve zarar vermek için ortak bir çaba var. Mayıs 2021’de de polis ülkede 21 LGBTİ+ aktivisti tutukladı ve yalnızca atölye düzenledikleri için iki hafta boyunca Volta bölgesindeki Ho kentinde gözaltında tuttu.

 

 


Etiketler: insan hakları, kadın, dünyadan
İstihdam