16/03/2018 | Yazar: Kaos GL

Buluşma’nın şehrinize gelmesini istiyorsanız bilgi@kaosgldernegi.org adresine mail atabilirsiniz.

Homofobi Karşıtı Buluşma 2017’de 17 şehirdeydi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2017’yi 17 şehirde 26 etkinlik ile kapatan Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar 2018’de bir kez daha yola çıktı. Buluşma’nın şehrinize gelmesini istiyorsanız bilgi@kaosgldernegi.org adresine mail atabilirsiniz.

Foto: Sevra Nihal Ünal

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında 2017 yılında 17 şehirde 26 etkinlik düzenleyen Kaos GL Derneği bir kez daha yola koyuldu.

Homofobi ve transfobiye karşı şehrinizde etkinlik düzenlemek, Kaos GL’yi davet etmek isterseniz bilgi@kaosgldernegi.org adresine mail atmanız yeterli!

Buluşma 2017’de 26 kere yollara düştü!

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında 2017 yılında ilk kez Amasya, Kırıkkale ve Giresun’da etkinlik düzenlendi. Yıl boyunca 17 şehirde 26 etkinlik düzenlendi.

2017 yılı boyunca gidilen ve homofobi karşıtı buluşma etkinlikleri düzenlenen şehirler ise şöyleydi: Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İzmir, Adana, Manisa, Amasya, Antalya, Balıkesir, Kırıkkale, Muğla, Çanakkale, Bursa, Edirne, İstanbul, Giresun, Zonguldak.

Buluşma 2016 yılında ise 35 şehre gitmiş, bu şehirlerde toplam 55 etkinlik düzenlenmişti.

Homofobi Karşıtı Buluşma nedir?

Homofobi Karşıtı Buluşma Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006’dan beri her yıl, 17 Mayıs Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle düzenlenen homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen bir etkinlik.

Homofobi Karşıtı Buluşma ilk kez 2006 yılında yapıldı. İlk 3 yılında Ankara ile sınırlı kalan Buluşma, 4. yılında 6 şehre, 2010 yılında ise 5 Mart-16 Mayıs tarihleri arasında 16 şehre yayıldı. 2014 yılında 37 ayrı şehirde homofobi karşıtı etkinlikler organize edildi. 2015 yılında 28 şehirde 40 etkinlik, 2016’da ise 35 şehirde 55 etkinlik düzenlendi.

Neden 17 Mayıs?

17 Mayıs, Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü olarak dünya çapında etkinliklere sahne olan bir gün.

Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü. İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, her biriyle koordinasyon içinde olmayı amaçlıyor.

Neden Buluşma?

Kaos GL 2006 senesinden beri Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma ile Türkiye’deki LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratıyor.

Dernek buluşmayı şöyle anlatıyor:

“Buluşma ile LGBTİ’lerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünyaya dair düşüncelerimizi paylaşmak ve tartışmak istiyoruz. Sorunlarımıza çözüm yolları arıyoruz ve bulduğumuz çözüm yollarını paylaşmak ve gerektiğinde birlikte müdahale edebilmenin maddi ve manevi olanaklarını yaratmak istiyoruz. Tüm bunları yüz yüze ve birlikte yapmak istiyoruz! Yeni insanlarla tanışmak, dertleşmek, sohbet etmek, kaygılarımızı azaltmak, rahatlamak istiyoruz!”


Etiketler: yaşam
Nefret